Ισπανική υποχώρηση Reviewed by Momizat on . Τεράστιας σημασίας νίκη απέναντι στην Ισπανία πανηγύρισε η Εθνική μας ομάδα στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του Ευρωμπάσκετ. Η "γαλανόλευκ Τεράστιας σημασίας νίκη απέναντι στην Ισπανία πανηγύρισε η Εθνική μας ομάδα στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του Ευρωμπάσκετ. Η "γαλανόλευκ Rating: 0

Ισπανική υποχώρηση

Τεράστιας σημασίας νίκη απέναντι στην Ισπανία πανηγύρισε η Εθνική μας ομάδα στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του Ευρωμπάσκετ. Η “γαλανόλευκη” επιβλήθηκε με 79-75 και μπήκε με το… δεξί στην β’ φάση, στέλνοντας μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση ενόψει της συνέχειας.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έβαλε τέλος σε μια κατάρα 11,5 ετών, αφού είχε να νικήσει τους “φούριας ρόχας” από το 2002, μετρώντας επτά σερί ήττες. Όλοι ήταν υπέροχοι, έκαναν κατάθεση ψυχής και δικαιωματικά γεύτηκαν το νέκταρ του θριάμβου απέναντι σε έναν πολύ σπουδαίο αντίπαλο.

Πλέον, η “γαλανόλευκη” κρατά την τύχη της στα χέρια της, καθώς με νίκες στα ματς που ακολουθούν με Σλοβενία και Κροατία παίρνει την πρόκριση στα προημιτελικά.

Κορυφαίοι για την Εθνική οι Σπανούλης και Μπουρούσης, ενώ μεγάλα σουτ στο τέλος έβαλε και ο Μπράμος. Στον αντίποδα, οι Φερνάντεθ και Γκασόλ ξεχώρισαν για τους ηττημένους. Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική η Σλοβενία το Σάββατο στις 22:00, όπου θα επιδιώξει να πάρει τη νίκη απέναντι σε μια ομάδα με την οποία έχει καλή παράδοση.

Ο αγώνας

Η Εθνική μας ξεκίνησε τον αγώνα με τους Ζήση, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Καββαδά, με τον τελευταίο να αναλαμβάνει το μαρκάρισμα του Μαρκ Γκασόλ, από τον οποίο μάλιστα πήρε τα δυο πρώτα του φάουλ στο ξεκίνημα του ματς, για να ακολουθήσει το τρίτο λίγο μετά πάνω στον Σπανούλη.

Η πρώτη περίοδος δεν πήγε καλά για την Ελλάδα στο αμυντικό σκέλος, καθώς δεν κατάφερε να περιορίσει τους πολύ εύστοχους Ισπανούς, που έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα δέκα πόντων (26-16). Δύσκολα τα πράγματα από νωρίς, όμως υπήρχε πολύ χρόνος για να αλλάξουν τα δεδομένα, ειδικά με τον Γκασόλ να είναι εν πολλοίς παροπλισμένος.

Η Ελλάδα βελτίωσε την άμυνα της, μείωσε σε 20-26, ωστόσο συνέχισε να έχει πρόβλημα στις βολές (10/16). Ευτυχώς όμως που μπήκαν τα τρίποντα των Ζήση, Καϊμακόγλου και ο Μπουρούσης ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών για το 29-30.

Τότε ανέλαβε δράση ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος με οκτώ σερί πόντους μετέτρεψε το 29-34 σε 37-34, δείχνοντας τα ηγετικά του προσόντα και το ένστικτο του “εκτελεστή” που διαθέτει. Το 41-38 του ημιχρόνου ήταν υπέρ της Ελλάδας που σούταρε με 50% στα τρίποντα (7/14) και είχε μόλις 3 λάθη (έναντι 10). Μόνο στα ριμπάουντ δεν τα πήγαινε καλά, έχοντας έξι λιγότερα (19-13).

Ψυχάρες όταν η μπάλα “έκαιγε”

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας, που στα πρώτα πέντε λεπτά ήταν… άσφαιρη, το 7-0 των Ισπανών τους έβαλε μπροστά στο σκορ, ενώ το πρώτο καλάθι μας στην επανάληψη ήρθε από τον Γιώργο Πρίντεζη για το 43-43.

Η Ισπανία έκανε πολλά αβίαστα λάθη, όμως είχε τον Γκασόλ να πετυχαίνει 11 σερί πόντους και να γράφει το 50-57. Απλά, μειώσαμε στους πέντε πόντους με το τέλος της περιόδου και όλα ήταν ανοιχτά για την τελευταία περίοδο.

Ο Σπανούλης με πέντε σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα για την Ελλάδα (62-61), πριν ο Ροντρίγκεθ δώσει ανάσα στην Ισπανία. Τα ηνία στο σκοράρισμα πήρε ο Γιάννης Μπουρούσης για  το 68-64, ακολούθησαν δύο μεγάλα καλάθια από Μπράμο και Καϊμακόγλου (72-66), μείωσε ο Γκασόλ με δύο βολές όμως ο Μπράμος με τεράστιο τρίποντο στα 59’’ έκανε το 75-68, τελειώνοντας τους Ισπανούς.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, βάλαμε τις βολές, η Εθνική μας ήταν ψύχραιμη και έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα, σπάζοντας μια κατάρα που κρατούσε από το 2002 και δείχνοντας έτοιμη να επιστρέψει ξανά δυναμικά στην διοργάνωση και να διεκδικήσει την πρόκρισή της στην 8άδα και ό,τι ήθελε προκύψει από εκεί και πέρα!

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 41-38, 52-57, 79-75

Ελλάδα (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 7, Μπουρούσης 10, Ζήσης 4, Σπανούλης 20, Περπέρογλου, Φώτσης, Παπανικολάου 5, Καββαδάς 3, Μαυροκεφαλίδης 1, Καϊμακόγλου 11, Μπράμος 8, Πρίντεζης 10

Ισπανία (Χουάν Αντόνιο Ορένγκα): Αγκιλάρ 3, Φερνάντεθ 20, Ροντρίγκεθ 3, Ρέι, Καλντερόν 5, Ρούμπιο 6, Κλαβέρ 9 (11 ριμπάουντ), Σαν Εμετέριο 4, Γιούλ 2, Γκασόλ 20, Γκάμπριελ, Μουμπρού 3

Διαιτητές: Ίλια Μπελόσεβιτς (Σερβία), Άντεμιρ Ζουράποβιτς (Βοσνία), Μπόρις Ρίζικ (Ουκρανία)