21.4 C

Μουντομπάσκετ: Στον τελικό με Ισπανία η Αργεντινή

Η μεγάλη έκπληξη του Μουντομπάσκετ 2019, η Αργεντινή επικράτησε της Γαλλίας στον ημιτελικό με 80-66 και θα διεκδικήσει το τρόπαιο απέναντι στην Ισπανία.

Μπορεί η Γαλλία στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ 2019 της Κίνας να υποχρέωσε την Αμερική στην πρώτη της ήττα μετά το 2006, αλλά στα ημιτελικά δεν τα κατάφερε απέναντι στην Αργεντινή και ηττήθηκε με 80-66 και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο απέναντι στην Αυστραλία.

Από την άλλη πλευρά, η Αργεντινή παίζοντας καταπληκτική άμυνα και με μεγάλο πάθος σε όλες τις γραμμές του παρκέ πήρε μια δίκαια νίκη και κόντρα στην Ισπανία την Κυριακή το μεσημέρι θα διεκδικήσει το τρόπαιο του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIBA 2019 μετά το 2002.

Η Αργεντινή έδειξε από τα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης πόσο πολύ θέλει την κούπα και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με +3 (21-18) και το ημίχρονο την βρήκε μπροστά με +7 (39-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι με την Αργεντινή να ξεφεύγει μέχρι και στο +15 (60-45) και κάπου εκεί φαινόταν ότι τελείωσαν όλα, όμως, οι Γάλλοι επέστρεψαν στο ματς μειώνοντας στους 9 με τρίποντο (60-51) με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, αλλά οι λατινοαμερικάνοι απάντησαν με νέο τρίποντο κάνοντας το 63-51.

Οι «τρικολόρ» δεν παράτησαν το ματς και μείωσαν στους οχτώ πόντους με 63-55 στο 32′ και 65-57 στο 35′, αλλά τέσσερα λεπτά πριν το τέλος η διαφορά πήγε στο +11 (68-57) και στο +14 με τρίποντο του Λουίς Σκόλα (71-57). Οι Γάλλοι απάντησαν με δίποντο και πάλι ο Σκόλα από τα 6,75μ. έστειλε τη διαφορά στο +15 (74-59) και εκεί τελείωσαν όλα. Το τελικό σκορ απλά ήταν το 80-66.

Ο 39χρονος Λουίς Σκόλα τελείωσε το ματς με 28 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ο Φουρνιέ και ο Ντιλίκινα σταμάτησαν στους 16 πόντους.