23.3 C

Τρίκαλα BC Aries – Ολυμπιακός 60-81

sportrikala:

Τα Τρίκαλα έδειξαν καλό πρόσωπο στην αρχή του αγώνα , κόντραραν για κάμποσα λεπτά  , αλλά τελικά υποτάχθηκαν στη δύναμή του και ηττήθηκαν με με σκορ 60-81

Βγήκαν ομορφες εικόνες στο Δημοτικό Κλειστό  από την παρουσία φιλάθλων ενώ ξεχωριστή στιγμή πριν την έναρξη του αγώνα αποτέεσε η βράβευση του Κώστα Ππανικολάου από τη διοίκηση της ΚΑΕ Τρίκαλα

Το παιχνίδι κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο. Οι Πειραιώτες σε εκείνο το διάστημα πάτησαν… γκάζι, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, πέτυχαν 15 πόντους μέσα σε 4 λεπτά (σερί 11-0 στο 13′), Αθηναίου και Γκριν έδωσαν ώθηση στην ομάδα τους στο σκορ, με τους «ερυθρόλευκους» να σημειώνουν 30 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όντας στο +19 (29-48).

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, σημειώνοντας το ένα τρίποντο μετά το άλλο, με τον Παπανικολάου από την περιφέρεια να «γράφει» το 9-10 στο σκορ στο 4′. Λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, Μπιρτς και Γκριν βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι, με τον 14-18 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι και έκανε την διαφορά στο ματς. Οι Πειραιώτες έβγαλαν άμυνες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και σκόραραν στον αιφνιδιασμό, έχοντας για μπροστάρη τον εξαιρετικό Αθηναίου, που μέτρησε 14 πόντους στο ημίχρονο

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πάτρικ Γιανγκ βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, δείχνοντας θετικά σημάδια, κάνοντας το σκορ 32-55 στο 23′. Ο Παπανικολάου με το δεύτερο τρίποντο του στο ματς «έγραψε» το 32-55, με τους Πειραιώτες να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, με το σκορ στο 30′ να «γράφει» 44-67. Στην τελευταία περίοδο, ο Αθηναίου με τρίποντο διαμόρφωσε το 49-72, φτάνοντας τους 19 προσωπικούς πόντους στο ματς, με το παιχνίδι ακολούθως να έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι «ερυθρόλευκοι» στο τέλος έφτασαν στην νίκη με σκορ 60-81.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 29-48, 44-67, 60-81

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφει 12, Μπιρούτα 12, Τσαγκαράκης 2, Μπάρλοου 8, Χότον 7, Μανωλόπουλος 3, Λίποβι 4, Άτιτς 5, Πουλιανίτης 5, Καλλές 2, Βαρυτιμιάδης.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 9, Σπανούλης 6, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 10, Χάκετ 2, Γκριν 9, Μπιρτς 4, Παπαπέτρου 8, Μιλουτίνοβ 2, Λοτζέσκι 4, Αθηναίου 23