10.7 C

Διά πυρός και σιδήρου προκρίθηκαν οι Παρί και Ατλέτικο

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League πήραν η γαλλική Παρί Σεν Ζερμέν και η ισπανική Ατλέτικο Μαδρίτης, σε αγώνες που διεξήχθησαν το βράδυ της Τετάρτης, στο πλαίσιο της φάσης των «16» στη διοργάνωση.

Η πρόκριση και των δύο ομάδων, κάθε άλλο παρά εύκολη ήταν. Συγκεκριμένα, η Ατλέτικο χρειάστηκε να πάει στην παράταση με την περσινή τροπαιούχο Λίβερπουλ και να ανατρέψει το εις βάρος της 2-0, μετατρέποντας το σε θριαμβευτική νίκη με 2-0. Υπενθυμίζεται ότι στο πρώτο ματς οι Ισπανοί είχαν επικρατήσει με 1-0.

Παράλληλα, η Παρί υπέταξε με 2-0 την Ντόρτμουντ, ανατρέποντας έτσι την ήττα με 2-1, του πρώτου αγώνα. Ωστόσο, για να διαφυλάξει το σκορ πρόκρισης, η Παρί αναγκάστηκε να παίξει μαζικά άμυνα στα τελευταία λεπτά, κατακτώντας με πολύ άγχος το ποθητό εισιτήριο.