"Δημοσιογραφία είναι να δημοσιεύεις αυτά που κάποιος άλλος δεν θέλει να δημοσιευθούν." - Τζορτζ Όργουελ

22 C
Trikala

Εντυπωσιακή εμφάνιση και σπουδαία νίκη επί του Άρη σημείωσε η ομάδα μπάσκετ των Τρικάλων με 78-62.

lafarm

Σχετικά άρθρα

Με τον Μπάρλοου σε κέφια στο πρώτο μέρος να πετυχαίνει 12 πόντους και με πολύ καλή άμυνα , τα Τρίκαλα οδήγησαν στον δικό τους ρυθμό το παιχνίδι. Στο 19΄ η μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο μέρος με 37-23 υπέρ των Τρικάλων σε μια εξαιρετική παρουσία στο παρκέ, με τον Άρη από την άλλη πλευρά να έχει αστοχία από μέση απόσταση αλλά κυρίως στα τρίποντα με 1 στα 10 ενώ είχε 8 στα 23 δίποντα.
Η ομάδα των Τρικάλων είχε στο πρώτο ημίχρονο 10 στα 21 τρίποντα και 24 ριμπάουντ έναντι 20 του Άρη.
Ειδικά το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 22-11 υπερ των Τρικάλων που κυριάρχησαν στο γήπεδο.
Στην τρίτη περίοδο ο Άρης προσπάθησε να μειώσει, βελτίωσε το παιχνίδι του και στα μισά της περιόδου μείωσε σε 47-39 αναγκάζοντας τον Γιάννη Καστρίτη να πάρει τάϊμ άουτ.
Με πόντους του Λίποβι έγινε το 51-39 για τα Τρίκαλα και 58-42 με τρίποντο του Τσαγκαράκη κρατώντας μια σταθερή διαφορά στο ματς η Τρικαλινή ομάδα έχοντας 11 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα.

Φωτογραφία του χρήστη Sportrikala.gr.
Ο Μπιρούτα έβαλε το τελευταίο καλάθι της περιόδου την οποία κέρδισαν τα Τρίκαλα με 22-17 και σκορ στο σύνολο 60-42.
Στην τελευταία περίοδο ο Άρης ξεκίνησε με 11-2 επιμέρους σκορ και μείωσε σε 62-53 6΄και 50΄΄ πριν το τέλος βάζοντας άγχος στους παίκτες των Τρικάλων. Από το +18 το σκορ κατέβηκε στο +9.
Στα μισά της τελευταίας περίοδου ο Λίποβι και ο Μπιρούτα ανέβασαν τον δείκτη σε 68-55 και στο τελευταίο πεντάλεπτο οι των Τρικάλων προσπάθησαν να κόψουν την προσπάθεια του Άρη για ολική ανατροπή στον αγώνα.

Ο Μπάρλοου 3 και 23 πριν το φινάλε έγραψε το 72-55 , τάϊμ άουτ ο Πρίφτης και κάπου εκεί η σεμνή τελετή είχε τελειώσει.
Ο Βαρυτιμιάδης το 74-55 και στο +19 τα Τρίκαλα στα 2΄και 46΄΄ πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας, ο Άρης το μείωσε σε 77-62 στα 55΄΄. Το τελικό σκορ έκλεισε με μια βολή του Μπάρλοου.

Ο Μπάρλοου είχε 18 πόντους, , 5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Τσαγκαράκης 12 πόντους με 3 τρίποντα και ο Λίποβι 10 με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Μπιρούτα μάζεψε 7 ριμπάουντ.
Δεκάλεπτα: 16-14, 38-25, 60-42, 78-62

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES( Γ. Καστρίτης): Κάφεϊ 8 (1), Μπιρούτα 8, Τσαγκαράκης 12 (3), Μπάρλοου 18 (5), Χότον 8, Λίποβι 10 (1), Εζιούκου 5, Πουλιανίτης, Καλλές, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης 2, Μανωλόπουλος 7.

ΑΡΗΣ (Δ. Πρίφτης): Τζένκινς 4, Κάμινγκς 6 (1/10 σουτ), Καββαδάς 10, Ντραγκίσεβιτς 16 (3 τρίπ., 7 ριμπ.), Μούρτος 2, Ξανθόπουλος 3 (1), Τσαϊρέλης 2, Ζάρας 11 (2), Σίμτσακ 2 (8 ριμπ.), Γιάνκοβιτς 6.