12.3 C

Με Μιλοσάβλιεφ άλωσε τη Βέροια ο Α.Ο.Τρίκαλα

Είσοδο στο 2018 με νίκη αναζητούσε ο ΑΟ Τρίκαλα, ώστε να βρεθεί πιο κοντά στις θέσεις της ανόδου και το κατάφερε, έστω και αν δεν έπαιξε σπουδαίο ποδόσφαιρο απέναντι στην Βέροια.

Καλό ξεκίνημα ήθελε και ο Βλάνταν Μιλοσάβλιεφ με την φανέλα των Τρικάλων και πέτυχε το ιδανικό, αφού με δικό του γκολ στο 65ο

λεπτό, η θεσσαλική ομάδα πήρε το πολύτιμο τρίποντο (1-0) στο Δημοτικό Στάδιο Βέροιας.

Το φτωχό 1-0 αποτυπώνει και την ποιότητα του ποδοσφαίρου που έδειξαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο, όπου

υπήρξαν ελάχιστες φάσεις και ακόμη λιγότερες ευκαιρίες. Οι δύο τερματοφύλακες δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα

προβλήματα και ίσως οι πιο χαρακτηριστικές ευκαιρίες ήταν οι απευθείας εκτελέσεις κόρνερ για γκολ πουδοκίμασαν ο Γκόλιας και ο Τόμιτς που, όμως, δεν έπιασαν απροετοίμαστο τον Γιαγκιόζη.

Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε και από τις τρεις αναγκαστικές αλλαγές, χωρίς όμως να υπάρχει σκληρό παιχνίδι

και είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη κίτρινη κάρτα ήρθε στο 57ο λεπτό χωρίς ο διαιτητής Γκορτσίλας να έχει

χαριστεί σε κάποιον νωρίτερα.

Ο ΑΟ Τρίκαλα πλέον βρίσκεται στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και συνεχίζει ένα αήττητο σερί οκτώ

αγώνων που ακολούθησαν το άσχημο ξεκίνημά του, με τις ήττες στην Πάτρα από την Παναχαϊκή και στα

Τρίκαλα από τον Άρη. Βλέπει πιο κοντά τις θέσεις της ανόδου και σχεδόν κάλυψε μεγάλο μέρος της διαφοράς

που είχε από τις υπόλοιπες ομάδες.

Ο τεχνικός των Θεσσαλών, Σωτήρης Αντωνίου, έβαλε αμέσως στην ενδεκάδα τους Ντακόλ και Μιλοσάβλιεφ και

οι επιλογές του δικαιώθηκαν, αφού είχαν καλή παρουσία στην αναμέτρηση. Από την άλλη υπάρχει ανησυχία

για την κατάσταση του «πολύτιμου» Βασίλη Γκόλια που αποχώρησε στο 58ο λεπτό με ενοχλήσεις στο γόνατο.

ΒΕΡΟΙΑ – ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ 0-1

ΓΚΟΛ: 65′ Μιλοσάβλιεφ

ΒΕΡΟΙΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιαγκιόζης, Σουλιώτης, Καψάλης, Κοζάκης, Δαμιανάκης (87′

Λαζόπουλος), Λάσκαρης, Μπλέτσας (38′ Οφέι), Δόρης (71′ Γιαμόα), Ουνγιαλίδης, Μπαστιάνος, Βανκεβάι.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας (58′ Χιντζίδης), Κοτσώνης, Βέρτζος,

Ανδρεόπουλος (46′ Γροντής), Τζόκιτς, Τόμιτς, Μιλοσάβλιεφ, Ντακόλ, Καπός (15′ Ζγκούρη).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

ΒΟΗΘΟΙ: Νατσιόπουλος, Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Πηγή:FLNews.gr