14.5 C

Με σκόρερ τον Κώστα Μήτρογλου η Γαλατασαράι προκρίθηκε στον τελικό κυπέλλου

Με τον Κώστα Μήτρογλου να «βρίσκει δίχτυα», η Γαλατασαράι προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας που θα διεξαχθεί στις 16 Μαΐου στη Σεβάστεια. Η «Γαλατά» συνέτριψε 5-2 εκτός έδρας τη Μαλάτιασπορ, στον αγώνα ρεβάνς για την ημιτελική φάση της διοργάνωσης, και πήρε το «εισιτήριο» για την καταληκτική αναμέτρηση του θεσμού, καθώς το πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων είχε λήξει ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0).

Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Λίνες (5΄) και Φεγκουλί (39΄), ενώ η Μαλάτιασπορ μείωσε σε 2-1 στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους με το πέναλτι του Άλεκσιτς (45+14΄). Στη συνέχεια η Γαλατασαράι πέτυχε άλλα δύο γκολ με τον Ονιεκούρου (58΄, 74΄) και ο Μήτρογλου ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1 στο 83ο λεπτό, πριν ο Μίνα διαμορφώσει το τελικό 5-2 στο 89΄.

Αντίπαλος της «Γαλατά» στον τελικό θα είναι η Ακχισάρσπορ που ξεπέρασε με δύο νίκες το «εμπόδιο» της Ουμρανίγεσπορ και μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0).