"Δημοσιογραφία είναι να δημοσιεύεις αυτά που κάποιος άλλος δεν θέλει να δημοσιευθούν." - Τζορτζ Όργουελ

Trikala

Με το αριστερό τα Τρίκαλα BC στην Δράμα

lafarm

Σχετικά άρθρα

Διατηρώντας την πρωτοβουλία στο παιχνίδι με τα Τρίκαλα, σχεδόν, σε όλο το 40λεπτο ο ΚΑΟΔ επικράτησε των φιλοξενούμενων, με 62-57, για την πρώτη αγωνιστική της Basket League.

ρώτος σκόρερ ήταν Τζόνσον με 12 πόντους, ενώ από 10 σκόραραν οι Λόου και Χρυσικόπουλος.

Από την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη, που βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ σε όλο το παιχνίδι πριν πλησιάσει σε απόσταση βολής στο τέλος της τρίτης περιόδου, ξεχώρισε ο Ίνγκραμ με 13 πόντους.

Ο αριθμός του αγώνα

Η νίκη του ΚΑΟΔ στα ριμπάουντ (43-34) ήταν το πρώτο βήμα για την τελική επικράτηση, δεδομένου ότι το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από τα πολλά άστοχα σουτ (22/59 εντός πεδιάς και 20/53 αντίστοιχα).

Ο πρωταγωνιστής

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος είχε 10 πόντους συνολικά, αποτελώντας την αιχμή του δόρατος στο κρίσιμο σημείο της τελευταίας περιόδου. Έπαιξε 16 λεπτά, έχοντας 2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο αγώνας

Σε ένα παιχνίδι που στο ξεκίνημα του ήταν «κλειστό» και διακρίθηκε για τα χαμηλά ποσοστά και το χαμηλό σκορ, ο ΚΑΟΔ βρέθηκε να κρατά ένα σταθερό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του αντιπάλου (1/12 τρίποντα ως το τέλος του ημιχρόνου) και χάρις στο καλό ξεκίνημα των Τζόνσον και Όντομ βρέθηκαν μπροστά με 14-7 (οι δυο τους είχαν πετύχει όλους τους πόντους), 15-11 στη λήξη του δεκαλέπτου και 29-23 στο ημίχρονο.

Τα Τρίκαλα κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ παρά την αστοχία τους, κυρίως επειδή πήγαν το ματς σε χαμηλό τέμπο και απέφυγαν τα λάθη (4 έναντι 10 στο ημίχρονο).

Όταν οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη κατάφεραν να βελτιώσουν τα ποσοστά τους και με πρωταγωνιστές τους Τρέισι και Ίνγκραμ, μπήκαν ξανά στο παιχνίδι (42-39), την ώρα που οι παίκτες του Κώστα Μέξα ήταν εξαιρετικά άστοχοι στις βολές.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν το αποφασιστικό βήμα για την επικράτηση κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (43-34), με τους Λόου και Χρυσικόπουλο να παίζουν καταλυτικό ρόλο. Με ένα νέο ξέσπασμα στο 35′ ο ΚΑΟΔ ξέφυγε με 12 πόντους (58-46) και έφτασε εντέλει στη νίκη με 62-57.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 15-11, 29-23, 42-39, 62-57

ΚΑΟΔ (Κώστας Μέξας): Σλαφτσάκης 3, Βασόγιεβιτς 4, Τζόνσον 12 (2), Γεωργάκης 3, Άτκινς 4, Όντομ 7 (1), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 4, Ζάρας 5 (1), Λόου 10 (1), Χρυσικόπουλος 10 (2).

Τρίκαλα (Κώστας Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 13 (1), Τρέισι 6, Μπόουι 4, Τσούπκοβιτς 9 (2), Πάνος 2, Σπανός, Δεληγιάννης 7, Ματαλόν 4, Βαριτιμιάδης, Κάτζι 7 (1), Χουχούμης 5 (1).