12.3 C

Ολυμπιακός – Στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ για 20η φορά στην ιστορία του

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς γκολ στην αναμέτρηση με την Ομόνοια στην Κύπρο και προκρίθηκε στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στην Ευρώπη.

Ο δρόμος στα «αστέρια» για τους «ερυθρόλευκους» συνεχίζεται καθώς η Ομόνοια δεν μπόρεσε να τον ανακόψει. Ο Ολυμπιακός έχοντας το 2-0 του πρώτου αγώνα στο «Γ. Καραϊσκάκης» δεν ανησύχησε ιδιαίτερα στο ΓΣΠ «κλειδώνοντας» τη συμμετοχή του στους ομίλους τους Τσάμπιονς Λιγκ για 20η φορά στην ιστορία του.powered by Rubicon Project

Το παιχνίδια κύλησε ομαλά για τους «ερυθρόλευκους» που είχαν την ευκαιρία να φύγουν από την Κύπρο ακόμα και με τη νίκη ωστόσο, ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας δεν επέτρεψε να παραβιαστεί η εστία του πραγματοποιώντας ακόμα μια εξαιρετική εμφάνιση.https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=4059a11hkelc8h9r&playlistId=v-c605iuzempmh-se

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τρεις αλλαγές σε σχέση με το πρώτο ματς αφού Φορτούνης, Μασούρας και Χασάν δεν ήταν βασικοί, ενώ Εμβιλά, Ραντζέλοβιτς και Ελ Αραμπί πήραν φανέλα βασικού.  Άλλες τόσες αλλαγές είχε και η Ομόνοια, με τον Μπεργκ να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει Σενέ, Γκόμεθ και Τιάγκο.about:blank

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και στα πρώτα λεπτά κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα. Είχαν σχετική υπεροχή όμως δεν απείλησαν ιδιαίτερα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία χωρίς να καταφέρει να πετύχει κάποιο γκολ.