14.5 C

Ρεκόρ όλων των εποχών και κατηγοριών κυνηγά ο Α.Ο. Τρίκαλα!

Με την προχθεσινή 13η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Football League ο Α.Ο. Τρίκαλα όχι μόνο αύξησε το δικό του ρεκόρ όλων των εποχών, αλλά παρέμεινε ζωντανός στο φθάσει ή ακόμη και να ξεπεράσει το απόλυτο ρεκόρ σερί νικών όλων των επαγγελματικών κατηγοριών στο ελληνικό ποδόσφαιρο!
Να σημειώσουμε ότι το απόλυτο ρεκόρ όλων των εποχών και κατηγοριών είναι 16 συνεχόμενες νίκες. Όσον αφορά την Β’ Εθνική ή την νυν Football League, τα Τρίκαλα έχουν ήδη ξεπεράσει κάθε προηγούμενη επίδοση.

Το ρεκόρ συνεχόμενων νικών που κυνηγούν αφορά επιδόσεις στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής τις οποίες και μνημονεύουμε:

1959-60: Παναθηναϊκός 12+1 σερί νίκες
Στο πρώτο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής, η Α.Ε.Κ. ήταν πρωτοπόρος στο μεγαλύτερο διάστημα του πρωταθλήματος. Ωστόσο οι πράσινοι με ένα σερί 12 συνεχόμενων νικών από την 19η μέχρι και την 30η αγωνιστική κάλυψαν τη διαφορά από την Ένωση. Το σερί συνεχίστηκε και στο μπαράζ με την Α.Ε.Κ. την οποία νίκησαν με 2-1 και κατέκτησαν το πρώτο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής.

1963-64: Παναθηναϊκός 13 σερί νίκες
Τέσσερα χρόνια αργότερα οι πράσινοι του Στέφαν Μπόμπεκ κατέκτησαν το πρωτάθλημα αήττητοι! Ταυτόχρονα πέτυχαν ρεκόρ 13 συνεχόμενων νικών από την 16η έως την 28η αγωνιστική. Το ρεκόρ αυτό “στοίχειωσε” μιας και έμεινε ακατάρριπτο μέχρι και την περίοδο 2000-01.
Στα μεταγενέστερα χρόνια ο Ολυμπιακός Πειραιώς προσπάθησε να το φθάσει αλλά δεν τα κατάφερε. Την περίοδο 1966-67 οι ερυθρόλευκοι είχαν 11 σερί νίκες και την περίοδο 1973-74 12 σερί νίκες.

1997-98: Ολυμπιακός Πειραιώς 13 σερί νίκες
Τελικά την περίοδο 1997-98 ο Ολυμπιακός του Ντούσαν Μπάγεβιτς ισοφάρισε το “στοιχειωμένο” ρεκόρ του Παναθηναϊκού. Οι 13 νίκες από την 21η έως την 33η αγωνιστική αποτελούν την καλύτερη επίδοση στην μέχρι τότε ιστορία των Πειραιωτών.

2000-01: Ολυμπιακός Πειραιώς 15 σερί νίκες
Την περίοδο 2000-01 ο Ολυμπιακός του Τάκη Λεμονή διεκδήκησε τον 5ο συνεχόμενο τίτλο. Μέχρι την 13η αγωνιστική κανείς δεν έχει ξεχωρίσει. Τότε, από τις 7 Ιανουαρίου 2001 στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο και για 15 αγωνιστικές, έναν ολόκληρο γύρο δηλαδή, οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν μόνο νίκες απέναντι σε κάθε αντίπαλο, για πρώτη φορά στην ιστορία της Α’ Εθνικής!
Δύο φορές στα επόμενα χρόνια οι Α.Ε.Κ. και Παναθηναϊκός έφθασαν κοντά στο να δημιουργήσουν νέο ρεκόρ αλλά δεν τα κατάφεραν. Ήταν την περίοδο 2002-03 με 12 σερί νίκες η Α.Ε.Κ. και την περίοδο 2003-04 επίσης με 12 σερί νίκες ο Παναθηναϊκός.

2005-06: Ολυμπιακός Πειραιώς 16 σερί νίκες!
Για να φτάσουμε στην περίοδο 2005-06 όταν ο Ολυμπιακός του Τροντ Σόλιντ πέτυχε ένα εκπληκτικό ρεκόρ: 16 συνεχόμενες νίκες! Στις 29 Οκτωβρίου 2005 για την 8η αγωνιστική οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν στην Καλαμαριά του τοπικού Απόλλωνα με σκορ 2-1. Έναν ολόκληρο γύρο μετά, στις 23 Μαρτίου για την 23η αγωνιστική ο Ολυμπιακός επικράτησε ξανά της Καλαμαριάς στο Καραϊσκάκη επίσης με 2-1, συμπληρώνοντας 16 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα που είναι και το απόλυτο ρεκόρ όλων των εποχών!

Το φετινό σερί των 13 συνεχόμενων νικών του Α.Ο. Τρίκαλα σημειώθηκε με την έναρξη του δευτέρου γύρου του πρωταθλήματος της Football League στους εξής αγώνες:
26 Φεβρουαρίου 2017: Α.Ο. Τρίκαλα – Αγροτικός Αστέρας 3-0
5 Μαρτίου 2017: Πανσερραϊκός – Α.Ο. Τρίκαλα 0-3
8 Μαρτίου 2017: Α.Ο. Τρίκαλα – Κισσαμικός 3-1 (εξ αναβολής)
12 Μαρτίου 2017: Α.Ο. Τρίκαλα – Αχαρναϊκός 5-0
18 Μαρτίου 2017: Ο.Φ.Η. – Α.Ο. Τρίκαλα 0-1
22 Μαρτίου 2017: Α.Ο. Τρίκαλα – Λαμία 1-0
26 Μαρτίου 2017: Α.Ο. Τρίκαλα – Άρης Θεσσαλονίκης 1-0
2 Απριλίου 2017: Πανθρακικός – Α.Ο. Τρίκαλα 0-3 (χ.α.)
9 Απριλίου 2017: Α.Ο. Τρίκαλα – Σπάρτη 1-0
12 Απριλίου 2017: Αναγέννηση Καρδίτσας – Α.Ο. Τρίκαλα 0-2
23 Απριλίου 2017: Α.Ο. Τρίκαλα – Αιγινιακός 5-0
30 Απριλίου 2017: Κισσαμικός – Α.Ο. Τρίκαλα 1-3
7 Μαΐου 2017: Α.Ο. Τρίκαλα – Καλλονή 5-0
Αξίζει να σημειωθεί ότι στους αγώνες αυτούς ο Α.Ο.Τ. σημείωσε 36 τέρματα και δέχθηκε μόλις 2.
Μέχρι το τέλος του φετινού πρωταθλήματος της Football League η Τρικαλινή ομάδα θα αντιμετωπίσει σύμφωνα με το πρόγραμμα με τους εξής αντιπάλους:
Στις 14 Μαΐου τον Πανελευσινιακό (εκτός έδρας)
Στις 21 Μαΐου τον Απόλλωνα Σμύρνης (εκτός έδρας)
Στις 28 Μαΐου τα Χανιά (στα Τρίκαλα)
Στις 4 Ιουνίου την Καλλιθέα (εκτός έδρας)
Στις 11 Ιουνίου τον Παναιγιάλειο στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος στα Τρίκαλα.

Στην φωτογραφία ο Α.Ο. Τρίκαλα όπως παρατάχθηκε στον αγώνα απέναντι στην Καλλονή Λέσβου, καταγράφοντας την 13η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Football League με σκορ 5-0.

Όρθιοι από αριστερά: Κουσκουνάς, Αποστολίδης, Γιαννιτσάνης, Μαχαμάτ, Λεάντρο.
Καθιστοί: Σανδραβέλης, Γκόλιας, Ρομπέρ, Μπαϊκαρά, Βέρτζος, Στεφάνοβιτς.