23.3 C

AO TΡΙΚΑΛΑ – Ξύπνησε αργά, πήρε την ισοπαλία!

Μετά απο ένα συναρπαστικό παιχνίδι ΑΟΤ και Κισσαμικός αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2

Με αντεπίθεση διαρκείας τα Τρίκαλα κατάφεραν να σώσουν την παρτίδα κόντρα στον Κισσαμικό και να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο μιας και οι Κρητικοί είχαν προηγηθεί με 0-2. Οι Κρητικοί με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς πόνταραν στις αντεπιθέσεις χτυπώντας στις αδυναμίες των Τρικάλων που δεν διέθεταν συμπαγές κέντρο ενώ αμυντικά είχαν κενά. Οι του Κισσαμικού έβγαλαν αρκετά τετ α τετ ενώ τα Τρίκαλα στάθηκαν και άτυχα καθώς είχαν ευκαιρίες αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν στο γκολ. Οι δυνάμεις είχαν αρχίσει να εγκαταλείπει τους φιλοξενούμενος τα Τρίκαλα πίεσαν και αφού μείωσαν με τον Κουσκουνά στο 68′ κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις.

SONY DSC

Ο κόσμος έφυγε ευχαριστημένος απο την προσπάθεια των παικτών και τον χειροκρότησε θερμά, ωστόσο είνα εμφανές ότι απαιτείται δουλιεά και υπομονή για την συνέχεια.

Το φιλμ του αγώνα

6′ Ο Κισσαμικός ανοίγει το σκορ, 0-1, «παγώνει» το γήπεδο. Σκόρερ ο Βαττής με πλασέ μετά απο ασθενή απόκρουση του Χιώτη σε φάουλ του Σελινιωτάκη

10′ Κίτρινη κάρτα στον Ταραλίδη που ανέτρεψε τον Κουσκουνά που έφευγε μόνος του. Ως τελευταίος θα μπορούσε να δεχτεί και κόκκινη

16′ Κίτρινη κάρτα στον Σελινιωτάκη

22′ Μετά απο λάθος του Ρεπετσά ο Λώττας βρέθηκε σε θέση βολής αλλά απο κοντά δεν μπόρεσε να «κρεμάσει» τον Χιώτη

36′ Ο Λαζαρίδης μπλοκάρει προ του Κουσκουνά, καλή στιγμή για τα Τρίκαλα που πιέζουν για την ισοφάριση

39′ Σωτήρια επέμβαση του Γκονζάλες επι του Μάνιας που έβγαινε μόνος απέναντι στον Χιώτη μετά απο φοβερή μπαλιά του Ταραλίδη

42′ Κίτρινη κάρτα στον Μουμίν

44′ Μετά απο σέντρα Λαμπάκη κεφαλιά του Κουσκουνά άουτ

45+ Μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα ναα ισοφαρίσουν πριν την ανάπαυλα, κεφαλιά Ρεπετσά που ήταν μόνος απέναντι στην εστία άουτ

47′ Νέα αδράνεια και ο Μάντζης βγαίνει απέναντι στον Χιώτη και πλασάρει ιδανικά για το 0-2

62′ Κορυφαία στιγμή για τα Τρίκαλα με Γκμπαλέ να «σημαδεύει» την συμβολή των δοκών με εξαιρετικά «ζυγισμένο» σουτ

65′ Κίτρινη κάρτα στον Βαττή για καθυστέρηση

67΄Κίτρινη κάρτα στον Γιαννίτση για επικίνδυνο παίξιμο

68′ ΓΚΟΟΟΟΛ Μειώνουν τα Τρίκαλα σε 1-2 με κεφαλιά του Κουσκουνά μετά απο σέντρα του Δουκάκη!!!! Μπήκαν ξανά στο παιχνίδι…

71′ Εξαιρετική επέμβαση Χιώτη σε τετ α τετ με με τον Σελινιωτάκη

72΄Κιτρινη κάρτα στον Ζώνα

73′ Κίτρινη κάρτα στον Λώττα

75′ Κίτρινη κάρτα στον Σακελλαρίου

78′ Γύρισμα Δουκάκη μέσα στην περιοχή αλλά ουδείς παίκτης είναι στην περιοχή

81′ Ο Τσικουδάκης μόνος απέναντι στον Χιώτη πλασάρει πάνω του

84′ Απίστευτη ευκαιρία για την ισοφάριση.Ο Κουσκουνάς με γυριστό εξ επαφής σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λαζαρίδη που εδιωξε εντυπωσιακά ενώ η μπάλα βρήκε και το οριζόντιο δοκάρι. Ο Δουκάκης πήρε το ριμπάουντ αλλά δεν μπόρεσε απο κοντά ούτε αυτός να σκοράρει…

87΄Μετά απο νέα φάση διαρκείας νέο σουτ Μουμίν άουτ

90+ ΓΚΟΟΟΟΛ Ισοφάριση για τα Τρίκαλα με τον Λαμπάκη!!! Μετά απο ασθενή απόκρουση αμυντικού ο Λαμπάκης βρήηκε την μπάλα πάνω στην κίνηση και ισοφάρισε σε 2-2!!!

90+ Κιτρινη κάρτα στον Λαμπάκη

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΟ Τρίκαλα (Κ. Παναγόπουλος): Χιώτης, Λαμπάκης,Νιάρος (83′ Μακρίδης), Ρεπετσάς, Ζώνας, Ριζογιάννης, Αρσενίεβιτς (46′ Δουκάκης), Μουμίν, Κουσκουνάς, Γκονζάλες (58′ Στεφάνοβιτς), Γκμπαλέ

Κισσαμικός (Σπ. Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Λώττας (78′ Τσικουδάκης), Γιαννίτσης, Ταραλίδης, Βαττής, Σακελλαρίου, Πότσι, Μάντζης (66′ Ποσίνκοβιτς), Μάνιας (56′ Ευθυμιάδης), Σελινιωτάκης

Διαιτητής της συνάντησης ο κ. Σέζος απο το Κιλκίς με βοηθούς τους κ.κ. Νατσιόπουλο (Μακεδονίας), Νικολαϊδη (Μακεδονίας).. 4ος διαιτητής οκ. Παπαργυρίου (Πιερίας)

Στο περιθώριο του αγώνα

(*) Η κακοκαιρία των τελευταίων ημερών δεν συνεχίστηκε και έτσι ο καλός καιρός βοηθά στην προσέλευση των φιλάθλων. Μεγάλες ουρές δημιουργήθηκαν έξω απο το γήπεδο πριν την έναρξη γιατί τα δύο ταμεία δεν επαρκούσαν.  Ο κόσμος πάντως ερχόταν και μετά την έναρξη καθώς πολλοί είχαν παραπλανηθεί απο το λάθος στις αφίσες του αγώνα που έγραφε ώρα έναρξης 5.

(*) Φιλολαϊκές οι τιμές των 7 € και 10 € για την είσοδο των φιλάθλων.

(*) Απο νωρίς έπιασε θέση στα δημοσιογραφικά μπουθ ο Χρήστος Γιαλιάς μαζί με την παρέα του.

(*) Ο πρόσφατα παραιτηθείς Ευριπίδης Τσιμπανάκος βρέθηκε στις θέσεις των επισήμων και παρακολούθησε το παιχνίδι μαζί με τον Γιώργο Λαγάρα ο οποίος αποχώρησε και αυτός μετά την παραίτηση Βαζάκα.