14.1 C

Euroleague, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 99-93 στην παράταση: Συγκλονιστικό θρίλερ με τους «πράσινους» νικητές στα… σημεία!

Το πρώτο «αιώνιο» ντέρμπι της σεζόν βάφτηκε… πράσινο! Σε ένα πραγματικό θρίλερ, με διακυμάνσεις στο σκορ, αλλαγές συναισθημάτων στο παρκέ, θέαμα και πάθος, ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής, αφού επικράτησε του Ολυμπιακού (99-93) για να ανέβει στο 8-4 στον βαθμολογικό πίνακα της Euroleague.

H ομάδα του Ρικ Πιτίνο εκμεταλλεύτηκε το δυνατό της σημείο και με όπλο τα… ξεσπάσματα στην επίθεση επέβαλλε σε συνολική εικόνα τον ρυθμό της. Σε αυτό συντέλεσε φυσικά ο καταπληκτικός Ταιρίς Ράις, που… διέλυσε κάθε αμυντικό πλάνο των φιλοξενούμενων με 41 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και σουτ που «έκοβαν» στη μέση κάθε προσπάθεια επιστροφής του Ολυμπιακού.

Οι Πειραιώτες ήταν διαβασμένοι και τα plays τους είχαν λογική, κάτι που αποτυπώθηκε και στο παρκέ, αφού οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σταθερά καλοί και πάλεψαν μέχρι το τέλος για το θετικό αποτέλεσμα. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός απέκτησε το προβάδισμα σε αρκετές περιπτώσεις στη τέταρτη περίοδο, ενώ θα μπορούσε να φύγει με το διπλό αν ο Μπόλντγουιν έκανε φάουλ στον Παπαγιάννη πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Η ποιότητα του Ράις έγειρε πάντως την πλάστιγγα υπέρ των έξι φορές πρωταθλητών Ευρώπης, που είχαν… κλασικά σε καλό βράδυ και τους ΝτεΣόν Τόμας (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Ιωάννη Παπαπέτρου (11 πόντοι). Άστοχος αλλά θετικός ο Νικ Καλάθης (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), πάλεψαν από την πλευρά των φιλοξενούμενων οι Νίκολα Μιλουτίνοφ (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Βασίλης Σπανούλης (18 πόντοι, 5 ασίστ) και Μπράντον Πολ (17 πόντοι με 5/8 τρίποντα).