10.7 C

Ισόπαλος 2-2 ο ΑΟΤ με τα Χανιά σε ένα ματς που ήταν δικό του!

sportrikala :  Τα Τρίκαλα έχασαν την ευκαιρία να επιστρέψουν με το τρίποντο απο την Κρήτη που θα τους έδινε προβάδισμα έναντι του Απόλλωνα για την 3η θέση καθώς στο 89′ ο Δεινόπαππας ισοφάρισε σε 2-2 και ενώ λίγο πιο πριν οι παίκτες των Χανίων μάλωναν με την εξέδρα!

Αυτό που συνέβη σήμερα στα Περιβόλια των Χανίων μόνο με μία λέξη περιγράφεται αποδίδεται πιστά….Αυτοχειρία

Σε  ένα ματς που ξεκίνησε ιδανικά με γκολ του Κουσκουνά από τα αποδυτήρια οι κυανέρυθροι προηγήθηκαν ισοφαρίστηκαν στο 16 του α’ μέρους) και παρά  το   ταραχεμένο παιχνίδι με ρίσκα και αλλαγές πέρα απο την λογική  βρέθηκαν μέσα σε δύο λεπτά από τον παράδεισο , στην …κόλαση

Προηγήθηκαν στο 83’  με το εύστοχο πέναλτι του Ριζογιάννη (το κέρδισε ο Στεφάνοβιτς από τον Σαντερσον) και ενώ οι γηπεδούχοι (παίκτες φίλαθλοι παράγοντες και ό,τι κι όποιος κινούνταν στα Περιβόλια) τσακώνονταν μεταξύ τους για την κατάντια τους, οι  παίκτες του Σταύρου Ψιμουλάκη έβγαλαν τα μάτια μόνοι τους!

Αντί να ηρεμήσουν και να διαχειριστούν με καλή ψυχολογία τα τελευταία λεπτά , δέχθηκαν την ισοφάριση στο 89′ με το γκολ του Δεινόπαπα για το οποίο ωστόσο υπάρχουν ενστάσεις αφού όλη η αμυντική γραμμή της ομάδας υποστηρίζει πως προήλθε από αντικανονική φάση αφού ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ

Το ματς είχε γκολ αμέσως μετά τη σέντρα καθώς ο Κουσκουνάς  στο 17ο δευτερόλεπτο εκανε το 0-1, στο 17’ ο διαιτητής Μουρτζάκης μετά από εισήγηση του πρώτου βοηθού Μήταρη, καταλόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων και ο Κέτσιος έκανε το 1-1 παρά τις διαμαρτυρίες του πα΄γκου και των παικτών του ΑΟΤ. Aπό τις διαμαρυρίες  ο Σταύρος Ψιμουλάκης αποβλήθηκε, παρακολουθώντας το παιχνίδι από την εξέδρα.

Tα Χανιά  άγγιξαν το δεύτερο γκολ στο 18’, αλλά ο Τσούτσης από ευνοϊκή θέση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Μετά το 25’ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να γίνουν απειλητικές, αλλά να μην βρίσκουν διαδρόμους.

Oi  κυανέρυθροι ξεκίνησαν με δύο αλλαγές στο Β Ημίχρονο, καθώς οι Γκμπαλέ και Δουκάκης μπήκαν στο παιχνίδι. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο όπου δεν υπήρξε ρυθμός στο ματς, τα Χανιά πίεσαν και με τους Γκέσιο, Καρτσαμπά έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να σκοράρουν, αλλά ο Χιώτης έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις. Ο ΑΟΤ απείλησε με ένα φάουλ του Σερτζίνιο και την κεφαλιά Γκμπαλέ που δεν βρήκε στόχο, με τους γηπεδούχους να πιέζουν περισσότερο για το γκολ. Στο 83’ οι «κυανέρυθροι» κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Στεφάνοβιτς από τον Σάντερσον και  Ριζογιάννης ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, κάνοντας το 1-2. Κι ενώ η γκρίνια στην εξέδρα γινόταν έντονη, στο 89’ ήρθε η ισοφάριση Από φάουλ του Μασάδο  ο Δεινόπαπας με προβολή ισοφάρισε σε 2-2 .

Τα Τρίκαλα έχουν φριχτά παράπονα απο τον Κρητικό διαιτητή κ. Μουρτζάκη ο οποίος έδωσε ένα ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ των Χανίων με το οποίο ισοφάρισαν το γρήγορο γκολ του Κουσκουνά (μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα) ενώ η ισοφάριση και στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ριζογιάννη ήρθε από θέση οφσάιντ!  Οι διαμαρτυρίες των κυανέρυθρων ήταν έντονες προς τον διαιτητή, τόσο  στη ροή της αναμέτρησης, όσο  και στην ανάπαυλα,  αλλά και στο φινάλε του αγώνα   , όμως η ουσίας του πράγματος είναι μία… Οι «κυανέρυθροι»  ήθελαν “διπλό»  στα Περιβόλια , όμως πήραν μόνο ένα βαθμό  στο τελικό 2-2 και άφησαν στην Κρητη ίσως τις τελευταίες ελπίδες τους για να πιάσουν τις δύο προονομιούχες θέσεις της κατηγορίας που δίνουν εισιτήριο ανόδου, παρ ότι και ο Απόλλωνας κάνει και αυτός όσες γκέλες μπορεί…

Διαιτητής: Μουρτζάκης (Ηρακλείου)

Βοηθοί: Μήταρης (Αν. Αττικής), Πάγκαλος (Λασιθίου)

ΧΑΝΙΑ (Θωμάς Γράφας): Πρίφτης, Ιωαννίδης, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Παγώνης, Μασάδο, Σάντερσον, Χατζηλιάδης (73′ Νάκας, 90′+3′ Καμινιώτης), Δεινόπαπας, Τσούτσης, Γκέσιος

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Σταύρος Ψιμουλάκης): Χιώτης, Ριζογιάννης, Νιάρος (46′ Γκμπαλέ), Παπαπαναγιώτου, Σαρακατσάνος, Μουμίν, Σερτζίνιο, Βρούτσινα (72′ Χαροντάκης), Ναβάρο (46′ Δουκάκης), Στεφάνοβιτς, Κουσκουνάς