Μεγάλη για τα Τρίκαλα στην Πάτρα, οριστικοποίησε την παραμονή Reviewed by Momizat on . Τα Τρίκαλα σημείωσαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη με εμφατικό τρόπο ανατρέποντας διαφορά 16 πόντων και από σήμερα μπορούν να πανηγυρίζουν την παραμονή τους σ Τα Τρίκαλα σημείωσαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη με εμφατικό τρόπο ανατρέποντας διαφορά 16 πόντων και από σήμερα μπορούν να πανηγυρίζουν την παραμονή τους σ Rating: 0

Μεγάλη για τα Τρίκαλα στην Πάτρα, οριστικοποίησε την παραμονή

Τα Τρίκαλα σημείωσαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη με εμφατικό τρόπο ανατρέποντας διαφορά 16 πόντων και από σήμερα μπορούν να πανηγυρίζουν την παραμονή τους στην κατηγορία!!! Μετά από ένα καταστροφικό πρώτο ημίχρονο όπου τίποτα δεν φαινόταν να πηγαίνει καλά για τα Τρίκαλα, στο δεύτερο ημίχρονο η έμπνευση του Κώστα Φλεβαράκη να γυρίσει την άμυνα σε ζώνη εξουδετέρωσε πλήρως τον Απόλλωνα Πάτρας και παρά το γεγονός ότι έξι λεπτά πριν από την λήξη οι Πατρινοί πήραν μία διαφορά έξι πόντων δεν πτόησε την ομάδα των Τρικάλων που με την τρομερή εμφάνιση των Περούνιτσιτς, Πορίνι , Γιούιν αλλά και σημαντικά καλάθια του Ματαλών πήρε την νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο την ζημιά για τα Τρίκαλα BC Aries την έκανε ο Γουίλσον ο οποίος με συνεχόμενα τρίποντα διατήρησε σταθερά μπροστά στο σκορ τον Απόλλωνα Πατρών. Τα Τρίκαλα όμως με Έβανς και Σαπ πλησίασαν στο καλάθι (18-16) για να δεχτούν όμως στην συνέχεια ένα τρίποντο από τον  Πέτροβιτς που διαμόρφωσε το 21-16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά μέχρι και 16 πόντων (38-22) για να μαζέψουν κάπως την διαφορά οι παίκτες των Τρικάλων στο ημίχρονο με 40-28. Τα Τρίκαλα δεν θα μπορούσαν να ελπίζουν σε κάτι καλύτερο από τη στιγμή που στα δύο πρώτα δεκάλεπτα είχαν 1 στα 10 τρίποντα (0 στα 4 οπ Πέτροβιτς).

Τα Τρίκαλα στο 3ο δεκάλεπτο άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους πλησίασαν στους πέντε πόντους και στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν επική εμφάνιση!!!

Παρά το γεγονός ότι 6.59 ο Απόλλων ξέφυγε με 59-51 γύρισαν το ματς και πέρασαν μπροστά με κάρφωμα του Γιούιν και κάνοντας ένα 0-13 πέρασαν μπροστά με 59-64!!! Ο Ρος μείωσε στους τρεις (61-64) αλλά ο Περούνιτσιτς με δύο μεγάλα τρίποντα έβαλε τις βάσεις για την μεγαλειώδη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 40-28, 50-45, 67-74.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Ρος 10 (2), Αργυρόπουλος 1, Ντάνιελ 8, Γουίλσον 20 (5), Λιανός 7(1), Πέτροβιτς 6 (2), Νιφόρας , Ζαφείρης 1, Μιλουτίνοβιτς 11 (1), Χοτ 3 (1).
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Έβανς 13 (8 ριμπ), Περούνιτσιτς 14 (4), Γιούινγκ 14 (11 ριμπ), Γιαννακίδης, Πέτροβιτς, Πορίνι 7, Σαπ 5, Δεληγιάννης 7, Ματαλόν 11, Πάνος 1, Νικολόπουλος 2.

Δ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
(*) 9.04 Καλάθι και φάουλ ο Ματαλών!!! 50-47, μέσα και η βολή 50-48 στο καλάθι τα Τρίκαλα!!!
(*) 6.00 ο Γιούιν με βολές 59-55
(*) 5.23 ο Πορίνι καλάθι (59-57) και φάουλ!!! Μέσα η βολή, στον πόντυο τα Τρίκαλα 59-58
(*) 59-60 με κάρφωμα του Γιούιν!!!! 4.40 πριν την λήξη!!! Τάιμ άουτ ο Βετούλας!!!
(*) 59-62 ο Πορίνι
(*) Αστοχεί σε τρίποντο ο Ντάνιελ
(*) 59-64 ο Γιούιν!!!
(*) Ο Πορίνι κόβεται 3.05 πριν την λήξη και χάνει την ευκαιρία να αυξήσει την διαφορά! Τάιμ άουτ ο Βετούλας
(*) 2.50 Ο Ρος με βολές 61-64
(*) 2.22 Απίστευτο τρίποντο Περούνιτσιτς στην εκπνοή του χρόνου 61-67!!!
(*) 1.43 Απίστευτος ο Περούνιτσιτς και άλλο τρίποντο 61-70!!!!!!
(*) 61-72 ο Ματαλών!!!!
(*) 40 δευτερόλεπτα, η μπάλα δική μας μεγάλη νίκη!!!!!
(*) 67-74 τελικό σκορ μεγάλη νίκη!!!!!