18.1 C

Μεγάλη νίκη για τα Τρίκαλα BC εκτός έδρας

Με κορυφαίο τον Χάρις τα Τρίκαλα BC πήραν τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη στην Α1 και έβαλαν τις βάσεις για την παραμονή. Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη έδειξαν χαρακτήρα και επικράτησαν του Ρεθύμνου με 83-81. Το φινάλε ήταν χιτσοκικό αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν στις βολές αλλά οι Τρικαλινοι έδειξαν ψυχραιμία και πήραν τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα.
Τα Τρίκαλα μπήκαν πιο καλά και παίζοντας οργανωμένα στην επίθεση προηγήθηκαν 12-9 στο 5΄ (με 6/7 δίποντα), έχοντας κινητήριους μοχλούς τους Ίνγκραμ και Πάνο. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ηγέτη τον Σίμπσον προηγήθηκαν 24-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το Ρέθυμνο ήταν πιο δημιουργικό και ήλεγχε τα ριμπάουντ, όμως δε μπορούσε να ξεφύγει (30-29 στο 15΄), αφού τα Τρίκαλα είχαν σε εξαιρετική κατάσταση επιθετικά τον Χάρις. Σε ένα παιχνίδι που ήταν ιδιαίτερα θεαματικό και παραγωγικό (25/32 δίποντα στο πρώτο μέρος), το ημίχρονο βρήκε τους Κρητικούς μπροστά στο σκορ με 45-41, αφού βοήθειες στο σκοράρισμα έδινε πλέον και ο Φαγέ.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τρίτη περίοδο με σερί 11-0 (45-52 στο 24΄), αφού ο Χάρις συνέχισε από εκεί που ξεκίνησε στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη συνέχισε να έχει τα ηνία του παιχνιδιού λόγω του πλουραλισμού της στην επίθεση και αύξησε τη διαφορά μέχρι και στο +12 (50-62), δύο λεπτά πριν μπει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα είχε πάρει ο Κούπκοβιτς που πέτυχε συνεχόμενα τρίποντα και έδωσε σοβαρό προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο επιχείρησε τη τελική του αντεπίθεση, όμως αυτή δεν είχε αποτέλεσμα.
Με τρίποντο του Ίνγκραμ τα Τρίκαλα προηγήθηκαν ξανά με 12 πόντους (61-73) 5΄56΄΄πριν το φινάλε. Το 5ο φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Χάρις με πέντε λεπτά να απομένουν, επέφεραν επιθετική δυσλειτουργία στους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο χάρη σε επί μέρους 14-3 και τρίποντα των Καλαμπόκη και Φαγέ, να μειώσει σε 76-75, 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Έτσι το ματς πήγε στην… ρώσικη ρουλέτα των βολών. Αρχικά ο Ίνγκραμ, έκανε το 78-75 υπέρ των Τρικάλων, με 14΄΄ να απομένουν. Ο Φαγέ μείωσε σε 78-77, ακολούθησε ένα ακόμα εύστοχο «ζευγάρι» από τον Ίνγκραμ για το 77-80, οκτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος και άλλες 2/2 στα από τον Καλαμπόκη για το 79-80.
Τη σκυτάλη πήρε από πλευράς φιλοξενούμενων ο Κάντζι για το 79-82, 3΄΄ πριν το τέλος και αμέσως μετά και πάλι ο Καλαμπόκης για το 81-82. Ακολούθησε φάουλ στον Ίνγκραμ που ήταν εύστοχος στη μία από τις δύο για το 81-83, που ήταν και το τελικό σκορ, αφού ο Φαγέ δε μπόρεσε να ισοφαρίσει σε δίποντο που θα έστελνε το ματς στη παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-41, 55-66, 81-83.
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 17 (2), Σχίζας, Κουμπούρας 6 (1) (6 ασίστ), Κάνσιλ 6, Άλεν 7 (2), Καλαμπόκης 18 (1), Φαγέ 14 (1) (10 ριμπ.), Σίνης, Χίλαρης, Κράβιτς 13, Αλίχοτζιτς.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 17 (2) (6 ασίστ), Νικολόπουλος 2, Τρέισι, Χάρις 23 (3), Κούπκοβιτς 13 (3), Πάνος 8 (9ριμπ.), Σπανός 3 (1), Κάντζι 9 (1), Χουχούμης 6 (1), Μιλουτίνοβιτς 2.