12.1 C

Ο ΆΟΤρίκαλα έχασε το ντέρμπυ μέσα στο σπίτι του – Ήττα ΣΟΚ από Απόλλωνα στο Στάδιο

SONY DSC

sportrikala.gr  – Οδυνηρή ήττα υπέστη ο  AΟ Τρίκαλα  μέσα στο σπίτι του. Σε ένα από τα πλέον οριακά παιχνίδια της φετινής σεζόν (έτσι το χαρακτήρισε και ο προπονητής του)όχι μόνο  δεν μπόρεσε να βρει δρόμο προς τα δίχτυα για να δαμάσει τον ΑΠόλλωνα, αλλά υπέστη και σοκ στο στο 75’ με τον Φατιόν,χάνοντας τελικά το ματς με 0-1 ,σε μια βραδιά που τέλειωσε με αποδοκιμασίες προς το πρόσωπο του Γ Μαραντά. Ο προπονητής είχε υποσχεθεί ανασύνταξη δυνάμεων για το ντέρμπι του Σαββάτου όμως δεν μπόρεσε ο ίδιος να ανταπκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα και φαίνεται πως θα είναι το επόμενο πρόβλημα για τον μεγαλομέτοχο της ΠΑΕ

Πάνω από 3000 Τρικαλινοί αψήφησαν το κρύο και βρέθηκαν στο στάδιο όμως έφυγαν απογοητευμε΄νοι μετά τη δεύτερη συνεχόμενη γκέλα της ομάδας. Αγωνιστικ΄’α ο ΑΟΤ είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά. Κυρίως με βαθιές μπαλιές και υπομονετικά προσπαθούσε να προσπεράσει την πολύ κλειστή άμυνα του Απόλλωνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Οι παίκτες του Απόλλωνα πίσω, με τα Τρίκαλα να πιέζουν. Σε μια στιγμή αδράνειας, και με ένα λάθος στην άμυνα των Τρικάλων η ομάδα του Απόλλωνα άνοιξε το σκορστο 75’ με τον Φατιόν. Τα Τρίκαλα πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό φτάνοντας την μπάλα δύο φορές με τον Χαροντάκη και τον  Μουμίν πάνω στην γραμμή. Στο τέλος του αγώνα αποδοκιμάστηκε ο τεχνικός των Τρικάλων Μαραντάς.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιώργος Μαραντάς): Χιώτης, Λαμπάκης, Ζώνας, Σαρακατσάνος, Κοντοδήμος, Μουμίν, Ριζογιάννης (74’ Σερτζίνιο), Γκμπαλέ (74’ Χαροντάκης), Ναβάρο, Στεφάνοβιτς, Κουσκουνάς (58’ Βρούτσινα)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Πάνος, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Γκότοβος (88’ Κύργιας), Ψιάνος, Κονέ, Φατιόν, Φαρινόλα, Βάντερσον (63’ Στεργίδης), Τζιώρας (71’ Καμαρά)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαργυρίου (Πιερίας)

ΒΟΗΘΟΙ: Η. Παπαδόπουλος, Αϊναλής (Μακεδονίας)

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Η Ροή του αγώνα  lve  από το   sportrikaka

(0′) Οι ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

(4′) Τα πρώτα λεπτά είναι αναγνωριστικά και για τις δύο ομάδες, με τα Τρίκαλα να απειλούν με δύο κόρνερ σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

(10′) Τίποτα το ιδιαίτερο στο πρώτο δεκάλεπτο με τα Τρίκαλα να πιέζουν μπροστά.

(11′) Φάουλ στον Κονέ απο τον Ζώνα και κίτρινη κάρτα στον παίκτη των Τρικάλων, η πρώτη στο παιχνίδι.

(12′) Εκτέλεση φάουλ του Κονέ, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ.

(18′) Βαθιά σέντρα του Λαμπάκη βγαίνει και μαζεύει ο Αποστολίδης.

(22′ ) Κίτρινη στον Φατιόν, δεν αφήνει την φάση ο διαιτητής να εξελιχθεί, όπου ο Γκμπαλέ έβγαινε σε τετ α τετ και διαμαρτυρίες.

(22′) Εκτελεί ο Ναβάρο, η μπάλα ψηλά άουτ.

(24′) Σούτ απο μακριά για τον Ριζογιάννη η μπάλα περνάει εκτός.

(29′) Στεφάνοβιτς σέντρα ο Ναβάρο χάνει μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-0

(34′) Σέντρα-σούτ του Λαμπάκη, ο Αποστολίδης σε κόρνερ.

(34′) Εκτελεί ο Ναβάρο, διώχνουν οι παίκτες του Απόλλωνα.

(39′) Προωθημένη μπαλιά του Μουμίν, ξανά σε θέση οφσάιντ ο Κουσκουνάς.

(44′) Κόρνερ απο τον Στεφάνοβιτς, μπέρδεμα στην μικρή περιοχή και ο Σαρακατσάνος χάνει μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα.

(45′) Κίτρινη κάρτα στον Κονέ για διαμαρτυρία.

(45′) Μακρινό σούτ του Ριζογιάννη, η μπάλα στα χέρια του Αποστολίδη.

(45′) Ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 0-0

(45′) Οι ομάδες μαζεύονται για τη σέντρα.

(48′) Τίποτα ιδιαίτερο σε αυτά τα τρία πρώτα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

(50′) Κουσκουνάς κάνει σέντρα και Γκμπαλέ κερδίζει κόρνερ

(51′) Εκτελεί ο Ναβάρο, σε νέο κόρνερ στέλνει ο Αποστολίδης.

(52′) Στεφάνοβιτς στο κόρνερ, δεν πετυχαίνει την μπάλα ο Γκμπαλέ, και ο Ναβάρο στην συνέχεια σουτάρει εκτός.

(57′) Κόρνερ για τον Απόλλωνα, διώχνουν οι παίκτες του ΑΟΤ.

(60′) Αλλαγή για τα Τρίκαλα. Βγαίνει ο Κουσκουνάς και μπαίνει ο Βρούτσινα.

(64′) Βάντερσον εκτός για τον Απόλλωνα και την θέση του παίρνει ο Στεργίδης.

(67′) Σέντρα του Ναβάρο , κόρνερ για τα Τρίκαλα,εκτελείτε και διώχνουν οι παίκτες του Απόλλωνα, ο Βρούτσινα στην συνέχεια σουτάρει και μπλοκάρει εύκολα ο Αποστολίδης.

(70′)  Αλλαγή για τον Απόλλωνα, βγαίνει ο Τζιώρας, στην θέση του ο Καμαρά.

(74′) Διπλή αλλαγή για τα Τρίκαλα, Σερτζίνιο και Χαρουντάκης μέσα, εκτός ο Γκμπαλέ και ο Ριζογιάννης.

(75′) ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα ο Βαλεριάνος από ένα λάθος της άμυνας των Τρικάλων. Η μπάλα πήγε προς τα πίσω, και σημείωσε το 0-1 ο παίκτης του Απόλλωνα.

(77′) Κίτρινη κάρτα στον Φαρινόλα του Απόλλωνα.

(85′) Στο 85′ βρισκόμαστε, η μπάλα απλά μεταφέρεται από την μια πλευρά στην άλλη, οι παίκτες του Απόλλωνα κάνουν καθυστέρηση.

(90′) Φάουλ για τα Τρίκαλα έξω από την περιοχή, ο Στεφάνοβιτς εκτελεί και μεγάλη ευκαρία χάνουν τα Τρίκαλα με τον Χαρουντάκη πάνω στην γραμμή να μην μπορεί να σμπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Κόρνερ κερδίζουν τα Τρίκαλα.

(90′) Εκτελεί ο Σερτζίνιο, κεφαλιά του Βρούτσινα και η μπάλα λίγο δίπλα από το τέρμα του Αποστολίδη.

(90′+) Κίτρινη στον Αποστολίδη για καθυστέρηση.

(90′+)Ακόμα μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα με τον Μουμίν να σουτάρει και τον Αποστολίδη να διώχνει σε κόρνερ.

(90′+) Τέλος του αγώνα! Ο Απόλλωνας φέυγει με τρείς βαθμούς από τα Τρίκαλα, τα οποία προσπάθησαν πολύ για το γκολ και χάσανε πολλές κλασσικές ευκαιρίες.