19.8 C

Έπαιξαν με την Εθνική Νεανίδων Bάσω Τζιώρα και Αλεξάνδρα Χύμα

Με ήττα, 0-2 από τη Σλοβενία, ξεκίνησε τους αγώνες της η Εθνική Ομάδα Νεανίδων στην προκριματική φάση (5ος όμιλος) του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017, που διεξάγεται στη Σλοβενία.

Ξεκίνησαν στην βασική 11αδα οι δύο παίκτριες των Τρικάλων, Βάσω Τζιώρα και Αλεξάνδρα Χύμα.

12821589_10207152716473619_584742018820421225_n

Οι νεαρές διεθνείς μας υστέρησαν στην απόδοσή τους και η επικράτηση των αντιπάλων τους χαρακτηρίζεται δίκαιη. Σκόρερ για την ομάδα της Σλοβενίας ήταν Μπράτουσα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου (45’+1′) και η Πλέτερσκι στο 68ο λεπτό.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου μας Ρωσία και Ισραήλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Επόμενος αντίπαλος για τις Νεανίδες η Ρωσία (10/9/2016) ενώ την ίδια ημέρα η Σλοβενία αντιμετωπίζει το Ισραήλ.

Ελλάδα: Γιαννακούλη, Χύμα (77′ Καπνίση), Λιάκου (31′ Γαβρά), Γούλα, Χατζηνικολάου, Τζιώρα, Τροχούτσου (9′ Δοϊρανλή), Παπαϊωάννου, Γιάννου Γεωργιάδου, Καϊδατζή.