14.1 C

ΑΟΚ Κέρκυρα- Α Ο Τρίκαλα 1-1 -Πολύτιμη ισοπαλία

Τον πρώτο βαθμό και το πρώτο εκτός έδρας γκολ σημείωσε ο Α Ο Τρίκαλα παίρνοντας σημαντική ισοπαλία 1-1 στην έδρα της δυνατής Κέρκυρας. Παιχνίδι με δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν οι γηπεδούχοι ενώ στην επανάληψη η ομάδα των Τρικάλων ανέβασε απόδοση κυνήγησε την ισοφάριση και τα κατάφερε. Το κυριότερο απ΄όλα, ότι οι παίκτες είχαν πάθος δεν παράτησαν το ματς και πάλεψαν μέσα σε ένα λασπωμένο γήπεδο.
Σε πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο και υπό βροχή διεξήχθη η αναμέτρηση και με ελάχιστο κόσμο στην εξέδρα , δεν ήταν περισσότεροι από 50 οι φίλαθλοι που είδαν αυτό το παιχνίδι.

2΄ Πρώτη φάση στον αγώνα για τους γηπεδούχους με τον Τουράμ , έδιωξε σε κόρνερ την παράλληλ μπαλιά ο Πάνος .
3΄Απάντησαν τα Τρίκαλα με σουτ του Τσιάρα και τον Κουτζαβασίλη να μπλοκάρει την μπάλα.
8΄Λάθος στην Τρικαλινή άμυνα, ο Τουράμ το σουτ η μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία του Ταϊρη.
16΄Ο Κόντος έξω από την περιοχή του ΑΟΤ, έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

20΄ 1-0. Η υπεροχή της Κέρκυρας στα πρώτα λεπτά του αγώνα, μετουσιώθηκε σε γκολ. Ο Κόντος εκτέλεσε φάουλ η μπάλα πήγε στον Σιατραβάνη και αυτός σκόραρε για τους «Φαίακες».

23΄Μεγάλη ευκαιρία η Κέρκυρα να διπλασιάσει τα γκολ. Ο Ταϊρης απέκρουσε ασθενώς και ο Τουράμ μπροστά από την εστία έχασε την ευκαιρία.
28΄ Δύο δοκάρια οι γηπεδούχοι στην ίδια φάση με τον Τουράμ και τον Ζορμπά.
34΄Λάθος στην άμυνα του ΑΟΤ, ο Σιατραβάνης όμως δεν είχε καλή επιλογή και έχασε την φάση.
44΄Η πρώτη φάση για τα Τρίκαλα, από σπόντα, προς το τέλος του ημιχρόνου. Η μπάλα κόλησε στην λάσπη, αλλά δεν εκμεταλεύτηκαν την στιγμή αρχικά ο Καπός και κατόπιν ο Τριανταφυλλάκος.
49΄Ο Καπός σε θέση βολής, έκανε το σουτ, ήταν όμως άστοχο στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους για τα Τρίκαλα.
69΄Κακή εκτίμηση ο Συμελίδης, έπρεπε να πασάρει στον Σταματάκο που ήταν αμαρκάριστος αλλά σούταρε και η μπάλα πήγε στα χέρια του Κουτζαβασίλη.
71΄Ο Ταϊρης σταμάτησε τον Βίγια που βρέθηκε απέναντί του.
74΄Ευκαιρία οι γηπεδούχοι με τον Βίγια η μπάλα έξω.
75΄Νέα ευκαιρία η Κέρκυρα τον Τουράμ το σουτ άστοχο.
76΄ Μόνος του έμπαινε ο Τουράμ τον έκοψε τελευταία στιγμή ο Συριόπουλος.

79΄1-1. Έφτασε στην ισοφάριση ο ΑΟΤ και ήταν και το πρώτο γκολ εκτός έδρας. Ο Γκουγκούδης από δεξιά σέντραρε και ο Συμελίδης με εντυπωσιακή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΑΟΚ Κέρκυρα (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Κούρος, Κρητικός, Λινάρδος (69′ Βίγια), Σιατραβάνης, Κόντος (60΄Νίκιτς), Ζορμπάς (84΄Γεωργακόπουλος), Toυράμ

Α Ο Τρίκαλα (Θωμάς Γράφας): Ταϊρης, Συριόπουλος, Νιάρος, Πάνος, Τσιάρας, Τριανταφυλλάκος, Συμελίδης (94΄Κατσαντώνης), Γιουκαρής (74΄Γκατζολάρι), Γκουγκούδης, Καπός, Σταματάκος (83΄Κούλπας)

Διαιτητές: Tσακαλίδης (Χαλκιδικής) , Τοροσιάδηw (Μακεδονίας), Νταβέλης (Μακεδονίας). 4ος , Κατσικογιάννης (Ηπείρου).

Κίτρινες κάρτες: Γιουκαρής (Τρίκαλα), Συριόπουλος (Τρίκαλα), Καπός (Τρίκαλα),Ταίρης (Τρίκαλα), Κούλπας (Τρίκαλα), Γκατζολάρι (Τρίκαλα).