13.4 C

Κωπηλασία: Πρωταθλητής Ευρώπης στο ελαφρύ σκιφ ο Άντωνης Παπακωνσταντίνου – “Ασημένιος” στο Μόναχο ο Ντούσκος

Μια πολύ μεγάλη επιτυχία ολοκλήρωσε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας ο Έλληνας αθλητής Άντωνης Παπακωνσταντίνου ο οποίος κέρδισε με μεγάλη άνεση τους αντιπάλους του στον μεγάλο τελικό του ελαφριού σκιφ στο Μόναχο.

Ο 23χρονος τερμάτισε σε 7:21.84 πραγματοποιώντας μια κυριαρχική εμφάνιση, βρισκόμενος τουλάχιστον 10 μέτρα μπροστά από τον δεύτερο. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Γκαμπριέλ Σοάρες με χρόνο 7:24.21 και το χάλκινο ο Ελβετός Αντρί Στρούζινα με χρόνο 7.31.23. Εκτός βάθρου έμειναν ο Σλοβένος Ράικο Χρβατ (4ος, 07:35.91), ο Αυστριακός Γιούλιαν Σέμπερλ (5ος, 07:42.90).

Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση στον συγκλονιστικό τελικό του μονού σκιφ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κωπηλασίας, ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο Στέφανος Ντούσκος κατέκτησε τη δεύτερη θέση.

Ο 25χρονος τερμάτισε σε χρόνο 7:15.01 και έχασε την πρωτιά για 29 εκατοστά από τον Ολλανδό Μέλβιν Τβέλλααρ (7:14.72). Το χάλκινο κατέκτησε ο Βούλγαρος Κρίστιαν Βασίλεβ, ο οποίος προσπέρασε τον Γερμανό Όλιβερ Ζίντλερ (7:19.67) στα τελευταία εκατό μέτρα. Πρόκειται για το πρώτο μετάλλιο του Έλληνα αθλητή σε κατηγορία ανδρών σε ευρωπαϊκό ή παγκόσμιο πρωτάθλημα.