18.1 C

Μία ανάσα από τον τελικό η Μπαρτσελόνα, 3-0 τη Λίβερπουλ με δύο γκολ του Μέσι!

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι η Μπαρτσελόνα μετέτρεψε σε θρίαμβο τον πρώτο της αγώνα με τη Λίβερπουλ, για την ημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης στο «Camp Nou» και με τη νίκη της με 3-0 σκορ πλέον βρίσκεται με το… ενάμιση πόδι στον τελικό της διοργάνωσης.

Ο Αργεντίνος αστέρας των Καταλανών πέτυχε το δεύτερο γκολ των «μπλαουγκράνα» με κοντινό πλασέ στο 75′, ενώ επτά λεπτά αργότερα με μία μαγική εκτέλεση φάουλ έδωσε σκορ πρόκρισης στην ομάδα του Βαλβέρδε, η οποία είχε προηγηθεί στο 26ο λεπτό με σκόρερ τον Σουάρες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 84′ η Λίβερπουλ, η οποία είχε σταθεί αξιοπρεπώς στο «Camp Nou» πριν αναλάβει δράση ο Μέσι, έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ, όταν ο Σαλάχ από θέση βολής, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.