14.5 C

Πρώτος ο Γ.Σ. Τρικάλων με 238 βαθμούς στη γενική βαθμολογία του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Ανδρών – Γυναικών & Κ20

Οι αθλητές του κέρδισαν: 11 χρυσά, 5 αργυρά και 7 χάλκινα μετάλλια

Οι αθλητές του  Γ.Σ.Τρικάλων μετά από έξοχη εμφάνιση κέρδισαν με εντυπωσιακό  τρόπο τη γενική βαθμολογία με 238 βαθμούς  του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Ανδρών – Γυναικών & Κ20 στους αγώνες που έγιναν  το περασμένο Σαββατοκύριακο  στα Τρίκαλα με τη συμμετοχή όλων των Συλλόγων από τη Θεσσαλία, Φθιώτιδα και Ευρυτανία.

Η εμφάνιση του Γ.Σ.Τρικάλων και με βάση τις εντυπωσιακές εμφανίσεις που πραγματοποίησαν  οι  αθλητές του στα πρωταθλήματα της Κ16(14-15χρόνων), της Κ18(16-17χρόνων)   και στο Δρομικό ΠολύαθλοΚ14(12-13 χρόνων) έδειξε ότι έχει  ένδοξο ΠΑΡΕΛΘΟΝ,  αλλά κυρίως έχει Ελπιδοφόρο ΜΕΛΛΟΝ.

Τα εντυπωσιακά αυτά αποτελέσματα σε όλες τις ποιο πάνω αγωνιστικές κατηγορίες δεν είναι καθόλου τυχαία αλλά είναι αποτέλεσμα  της οργανωμένης και επιστημονικής δουλειάς  που γίνεται στο Γ.Σ.Τρικάλων. Γιατί όπως αντιλαμβάνεται εύκολα κανείς, πίσω από αυτές τις επιτυχίες των αθλητών  υπάρχει το  εξαιρετικό προπονητικό δυναμικό το οποίο καθοδηγεί τους αθλητές και τις αθλήτριες στις επιτυχίες. Ο Βασίλης Βουτσελάς, η Βίβιαν Γρατσάνη, η  Ελισάβετ Καλαθά, ο Λουκής Κοντονάσιος, η Γωγώ Μυλωνά, η Τασούλα Μυλωνά, και ο Δημήτριος Σούλας  είναι αυτοί που έχουν την προπονητική καθοδήγηση των αθλητών του Γ.Σ.Τρικάλων.

Αρωγός στην προσπάθεια των αθλητών και των προπονητών  βρίσκεται το Δ.Σ. του Γ.Σ.Τρικάλων  απαρτιζόμενο από τον Πρόεδρο Λευτέρη Σούλα, την Αντιπρόεδρο Σοφία Σακοράφα, τον Γενικό Γραμματέα Κώστα Γιουβρή, τον Ταμία Νίκο Μπαλάφα και το Μέλος Θανάση Σιακαβάρα.

Για να γυρίσουμε  στους αγώνες του περασμένου Σαββατοκύριακου, ορισμένοι αθλητές  του  Γυμναστικού εντυπωσίασαν με  τις επιδόσεις τους αφού πέτυχαν το υψηλότερο όριο επίδοσης που είχε ορίσει ο ΣΕΓΑΣ για τη συμμετοχή τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και τη μεγαλύτερη δυνατή συγκομιδή βαθμών σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο (σκυταλοδρομίες).

Αναλυτικά  η εμφάνιση των  αθλητών-τριών  του Συλλόγου  είναι η ακόλουθη:

ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΤΑΣΚΑ: η 18χρονη αθλήτρια  ήταν εντυπωσιακή αφού ήταν 1η στο δρόμο των 800μ με νέο ατομικό ρεκόρ 2΄14΄΄ 22. Η Δήμητρα ήταν 1η   και στο δρόμο των 1500μ με 4΄37΄΄33.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ:  ο Αντώνης του οποίου το κύριο αγώνισμα είναι το δέκαθλο πήρε την 1η θέση στο άλμα σε μήκος με επίδοση 6μ και 78εκ. και την 1η θέση στη σφαιροβολία στην κατηγορία τουμε 12,35μ.

Η  ΟΜΑΔΑ  4Χ400Μ του Γ.Σ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Ανδρών):  κέρδισε την 1η  θέση κάνοντας  μία από τις καλύτερες επιδόσεις στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα   με χρόνο 3΄25΄΄ 92. Στην ομάδα του Γ.Σ.Τρικάλων μετείχαν οι ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ, ΓΕΩΡΓΙΤΣΑ  ΠΑΟΥ   ΠΟΠΑ,  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΘΑΓΓΟΠΟΥΛΟΣ, και   ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ.

ΖΩΗ ΜΡΟΥΖΟΥΚΗ: ήταν 1η στο δρόμο των 400μ με εμπόδια  με τον εξαιρετικό χρόνοτων 66΄΄06.

ΓΕΩΡΓΙΤΣΑ  ΠΑΟΥ ΠΟΠΑ:  πήρε την 1η θέση με άνεση στο δρόμο των 800μ με 1΄55΄΄10 και την 2η θέση στο δρόμο των 400μ με επίδοση 50΄΄72.

ΑΡΤΕΜΙΣ ΜΟΚΚΑ: πήρε την 1η θέση στο επίπονο αγώνισμα  των 3000μ με Φυσικά Εμπόδια με 12΄03΄΄68  αν και μετείχε για πρώτη φορά στο αγώνισμα αυτό.  Η Άρτεμις  πήρε μέρος και στο δρόμο των 800μ κερδίζοντας την 2η θέση με 2΄21΄΄47.

ΘΩΜΑΣ ΓΙΟΥΒΡΗΣ: ο 17 χρονος Θωμάς πήρε την θέση στο δρόμο των 1500μ με την πολύ καλή επίδοση των 4΄14΄΄27 που είναι νέο ατομικό ρεκόρ. Ο ίδιος αθλητής ήταν 3ος στο δρόμο των 800μ στην κατηγορία του με 2΄02΄΄61 που είναι και αυτό ατομικό ρεκόρ.

ΝΙΚΟΣ ΚΛΟΥΒΑΤΟΣ: ήταν 1ος στο δρόμο των 5000μ με 17΄ 15΄΄03 και  4ος στο δρόμο των 1500μ με 4΄22΄΄51 που είναι νέο ατομικό ρεκόρ.

Η  ΟΜΑΔΑ  4Χ400Μ του Γ.Σ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ(Γυναικών)   πήρε τηνθέση με επίδοση 4΄10΄΄67 πετυχαίνοντας το υψηλό όριο για τη συμμετοχή της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Στην ομάδα του Γ.Σ.Τρικάλων μετείχανη ΕΥΤΥΧΙΑ ΓΙΟΥΒΡΗ, η ΕΛΕΝΑ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ, η ΑΡΤΕΜΙΣ ΜΟΚΚΑ και η ΖΩΗ  ΜΠΡΟΥΖΟΥΚΗ.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ  ΘΑΓΓΟΠΟΥΛΟΣ: πήρε μέρος στο δρόμο των 400μ με εμπόδια κερδίζοντας την 2η θέση με επίδοση 56΄΄93. Ο  Κώστας πήρε μέρος και στο δρόμο των 400μ κερδίζοντας την 4η θέση με  51΄΄13.

ΔΑΦΝΗ ΟΡΦΑΝΟΥ: πήρε την 2η θέση στο δρόμο των 200μ στην κατηγορία γυναικών με  27΄΄33.

ΕΛΕΝΑ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: ήταν 2η στο δρόμο των 400μ στην κατηγορία γυναικώνμε χρόνο 62΄΄67.

ΝΙΚΗ ΔΙΑΛΙΕΣΙΩΤΗ:  η 17 χρονη αθλήτρια πήρετην 3η θέση  στο Άλμα σε Ύψος με 1,59μ που είναι νέο ατομικό ρεκόρ.

ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ: αν και προέρχονταν από τραυματισμό πήρε την 3η θέση στο δρόμο των 400μ με 50΄΄ 81 και την 6η θέση  στο δρόμο των 200μ με 23΄΄24.

ΕΥΤΥΧΙΑ ΓΙΟΥΒΡΗ: ήταν 3η στο δρόμο των 400μ με 63΄΄92.

ΕΛΕΝΗ ΚΑΡΑΜΠΕΡΗ: η 17 χρονη αθλήτρια πήρε την 3η θέση στο δρόμο των 200μ με νέο ατομικό ρεκόρ 22΄΄68 και την 3η θέση στο δρόμο των 400μ με 63΄΄80 που είναι και αυτό νέο ατομικό ρεκόρ.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ: ήταν 3ος θέση στο δρόμο των 400μ με εμπόδια με νέο ατομικό ρεκόρ 58΄΄15  και 9ος στα 100μ με 11΄΄53.

Τέταρτες θέσεις κατέλαβανοι ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΙΑΚΑΒΑΡΑΣ (800μ με 2΄04΄΄26 & 1500μ με 4΄34΄΄31), ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΝΤΑΤΣΙΟΥ (400μ με 65΄΄71), ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ ΒΙΔΡΑ (100μ με 13΄΄96), ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΣ (800μ Ανδρών με 2΄08΄΄63).

Ακόμη πήραν μέρος η Ομάδα 4Χ100μ (5η),  η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΤΟΛΙΑ (6η στα 800μ), ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ (6ος στα 800μ και 9ος στα 1500μ), ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΠΟΥΡΑΖΑΝΑΣ (7ος στα 800μ και 1500μ).