19.7 C

AO ΤΡΙΚΑΛΑ – 9η σερί νίκη με νέο θύμα την Σπάρτη

sportrikala – Τα Τρίκαλα έπαιξαν σαν την γάτα με το ποντίκι την σκληροτράχηλη Σπάρτη αλλά παρά την σωρεία κλασσικών ευκαιριών περιορίστηκαν στο 1-0 με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να παίζουν από τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Μελισσά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι δύο κορυφαίοι παίκτες της Σπάρτης ήταν οι δύο τερματοφύλακες που χρησιμοποίησε ο πρώην παίκτης του ΑΟΤ Σωτήρης Αντωνίου στο παιχνίδι. Ο Μελισσάς μέχρι το λεπτό που αποβλήθηκε και ιδιαίτερα ο Κραβαρίτης που μπήκε στο παιχνίδι μετά την αποβολή του βασικού τερματοφύλακα κατέβασε ρολά πιάνοντας τα άπιαστα!

Παραλίγο μάλιστα τα Τρίκαλα να πληρώσουν το γεγονός ότι δεν «κλείδωσαν» το παιχνίδι παρά τις πολλές ευκαιρίες που είχαν καθώς η Σπάρτη απείλησε με μία τουλάχιστον φάση προς το τέλος μη παρατώντας τα σε καμμία περίπτωση.

Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημείωσε ο Κουσκουνάς στο 18’ και το οποίο το αφιέρωσε στον Χρήστο Γιαλιά.

Διαιτητής της συνάντησης ο κ. Μιχαηλίδης (Βοιωτίας) με βοηθούς τους συντοπίτες του  κ.κ. Σοφό, Φίλο. Απέβαλλε στο 40’ τον Μελισσά (ανέτρεψε τον Γιαννιτσάνη) και έδειξε κίτρινες κάρτες στους Ριζογιάννη του ΑΟΤ και Κοτσαρίδη, Λώττα, Σιώπη  της Σπάρτης.

ΑΟ Τρίκαλα (Περικλής Αμανατίδης): Αποστολίδης, Λαμπάκης, Γκόλιας, Πίντο, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Μπαϊκαρά (72′ Ρομπέρ), Μουμίν, Κουσκουνάς, Μπαλμπόα (67′ Στεφάνοβιτς), Γιαννιτσάνης (88′ Σανδραβέλης)

Σπάρτη (Σωτήρης Αντωνίου): Μελισσάς, Καρτσαμπάς, Οικονομόπουλος (43′ Κραβαρίτης), Κατσίκης, Κοτσαρίδης, Γιαννίτσης, Αναστασόπουλος, Σιώπης, Μπουτόπουλος (35′ λ.τρ. Λώττας), Φράγκος, Ηλιόπουλος (69′ Ροβίθης)