21.2 C

AO TΡΙΚΑΛΑ – ΛΑΡΙΣΑ 2 – 1

Στο πρώτο του εντός έδρας φιλικό ματς προετοιμασίας η ομάδα του Α Ο Τρίκαλα είχε διαστήματα καλού ποδοσφαίρου απέναντι στην ΑΕΛ και κέρδισε τις εντυπώσεις, τον αγώνα , αλλά και το χειροκρότημα των Τρικαλινών φιλάθλων.

Πολύ Καλός στο πρώτο μέρος σε γενικές γραμμές ο ΑΟΤ, υπάρχει όμως ακόμη δουλειά για την ομάδα αλλά φαίνεται ότι έχει γίνει μια καλή προετοιμασία από πλευράς του προπονητή. Οι παίκτες είχαν διάθεση και τακτικά προσπάθησαν να κάνουν πράγματα στο γήπεδο. Γενικά η ομάδα αυτή των Τρικάλων άρεσε.
Σε σχέση με αυτούς που έπαιξαν στο φιλικό χθες Σάββατο 18/8 με την Ξάνθη, η ΑΕΛ ξεκίνησε στο ματς τους Γκοϊκοβιτς, Σαχίτι, Καρανίκα, Μπάλλα, Λεοζίνιο, Νούνιτς. Οι υπόλοιποι ήταν οι νεαροί Χαλάτσης και Μπάμης, ένας Κροάτης υπό δοκιμή ο Γκόριπετς , ο νεοαποκτηθέντας Μάρκος και ο τερματοφύλακας Γκέκας που δεν έπαιξε στην Ξάνθη.

Η ομάδα της Λάρισας στην μοναδική της καλή στιγμή στις αρχές του αγώνα προηγήθηκε με γκολ του Νούνιτς στο 8΄σε μια αντεπίθεση για το 0-1.
Στο επόμενο λεπτό τα Τρίκαλα είχαν δοκάρι σε σουτ από τον Συμελίδη μετά από πάσα του Πάνου.
Στο 17΄ο Γκέκας μπλόκαρε την μπάλα στο δυνατό σουτ από τον Τσιμίκα σε φάση για τον ΑΟΤ.
Στο 25΄ νέα καλή στιγμή για τα Τρίκαλα με κεφαλιά του Ράντι άουτ μετά από σέντρα του Γκόλια.
Στο 29΄ξανά ο ΑΟΤ απείλησε με τον Ράντι να βγάζει ωραία κάθετη πάσα στον Πάνο αυτός πλάσαρε αλλά ο Γκέκας απέκρουσε.
Ενώ στο 45΄ νέα φάση των Τρικάλων έβγαλε ο Γκέκας σε πλασέ του Πάνου και πάλι.

Η επανάληψη ξεκίνησε εντυπωσιακά και με δύο γκολ για τον Α Ο Τρίκαλα. Αρχικά ισοφάρισε 1-1 στο 52΄. Ο Ράντι εκτέλεσε φάουλ στον Μακρίδη, αυτός στον Συμελίδη και ο τελευταίος με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.
Και λίγο αργότερα έγινε το 2-1 για την ομάδα των Τρικάλων μέσα σε χειροκροτήματα από πλευράς των περίπου 700 φιλάθλων του που βρέθηκαν στο ματς.
Στο 55΄ από μπαλιά του Τσιμίκα, ο Ράντι βγήκε απέναντι στην αμυντική γραμμή της ΑΕΛ , έδωσε την μπάλα στον Μακρίδη και αυτός με πολύ ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκέκα, σημειώνοντας ένα πανέμορφο γκολ.
Μετά το 65΄ο ρυθμός έπεσε φυσιολογικά λόγω και των αλλαγών και στα τελευταία λεπτά η ΑΕΛ πίεσε να ισοφαρίσει και είχε ευκαιρίες.

Στο 78΄ο Πινακάς βρέθηκε απέναντι από τον Ταΐρη έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας   του ΑΟΤ απέκρουσε σε κόρνερ την μπάλα.

Στο 83΄ μια καλή στιγμή για τον ΑΟΤ. Ο Τσιμίκας έδωσε στον Συμελίδη αυτός δοκίμασε το σουτ η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία της ΑΕΛ.

Στο 84΄ εκτέλεσε κόρνερ ο Χοτζάλι κεφαλιά ο Νούσιος απείλησε η ΑΕΛ τον ΑΟΤ.  Και στο επόμενο λεπτό πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία τους , σε σουτ του Σαίτι η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά της εστίας του Ταίρη.

Α Ο Τρίκαλα (Ράτκο Ντόστανιτς): Ταϊρης, Πάνος, Γκόλιας, Γκότοβος, Θεολόγου, Τσιάρας, Μακρίδης, Τσιμίκας, Συμελίδης, Γιουκαρής, Ράντι
Έπαιξαν και οι Μαντιανί, Γκατζολάρι, Νιάρος, Πατσατζόγλου, Σιαλμάς, Γκουγκούδης και στα τελευταία 5 -7 λεπτά οι Συριόπουλος, Γιδόπουλος, Κατσαντώνης , Αλμπάνης

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Γκέκας, Καρανίκας, Γκοϊκοβιτς, Γκόριπετς, Μπάλλας, Μάρκος, Χαλάτσης, Μπάμης, Λεοζίνιο, Νούνιτς, Σαϊτι