21.4 C

Champions League: Αποκλείστηκε ο Ολυμπιακός

Η υπερπροσπάθεια του Ολυμπιακού στην Βουλγαρία, όπου η ελληνική ομάδα πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της για 120 λεπτά και με παίκτη λιγότερο από το 86΄ (αποβλήθηκε ο Μπα) δεν στέφθηκε με επιτυχία, καθώς η Λουντογκόρετς επικράτησε με 4-1 στα πέναλτι (2-2 ο κανονικός αγώνας και η παράταση) και προκρίθηκε στα Play off του Champions League.

Μετά την εξέλιξη αυτή οι Πειραιώτες θα συνεχίσουν το ευρωπαϊκό τους ταξίδι στα playoffs του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Η αποβολή του Μπα στο 86΄ και τα δύο «δώρα» της ερυθρόλευκης άμυνας στο ξεκίνημα του β΄ μέρους έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα. Η ελληνική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, κατάφερε να προηγηθεί με τον Εμβιλά και να μπει προηγούμενη στ΄ αποδυτήρια, αλλά στα πρώτα 12 λεπτά της επανάληψης βρέθηκε να χάνει με 2-1, από το αυτογκόλ του Σεμέδο και το πέναλτι του Σωτηρίου, από το λάθος του Ανδρούτσου.

Παρ΄ όλα αυτά η ομάδα του Μαρτίνς βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει με το πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 68΄ , ωστόσο, το λάθος του Μπα στο 86΄ έφερε την αποβολή του και ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες.

Κατάφεραν παρ΄ όλα αυτά οι πρωταθλητές να πάνε το ματς στην παράταση και με υπερπροσπάθεια στα πέναλτι, όπου εκεί έχασαν τα δύο πρώτα και δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ολική ανατροπή.