14.1 C

Euro 2020, Αγγλία-Δανία 2-1

Με γκολ-πέναλτι του Χάρι Κέιν στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης η Αγγλία νίκησε με 2-1 τη Δανία και πέρασε στον τελικό της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την Ιταλία.

Η Αγγλία «ξόρκισε την κατάρα» των αποκλεισμών στους τέσσερις προηγούμενους ημιτελικούς μεγάλων διοργανώσεων (Μουντιάλ 1990 και 2018, Ευρωπαϊκά του 1968 και 1996) και για πρώτη φορά μετά από 55 χρόνια (1966) προκρίθηκε σε τελικό κορυφαίου τουρνουά.

Το «αυστηρό» πέναλτι που υπέδειξε ο Ντάνι Μακέλι (αρχικά) και στη συνέχεια συμφώνησε και το VAR, στο 103΄ της παράτασης του δεύτερου ημιτελικού του Euro 2020 υπέρ των «Τριών Λιονταριών» έδωσε την ευκαιρία στον Χάρι Κέιν να πάρει το «ριμπάουντ» από την προσωρινή απόκρουση του Σμάιχελ και να στείλει την Εθνική Αγγλίας στον τελικό της Κυριακής (11/07) με αντίπαλο την Ιταλία. Η Αγγλία επιβλήθηκε με 2-1 της Δανίας, η οποία είχε προηγηθεί με τον Ντάμσγκααρντ στο 30ό λεπτό, αλλά στο 39΄ με το αυτογκόλ του Κιάερ το ματς είχε έρθει στα… ίσια.