"Δημοσιογραφία είναι να δημοσιεύεις αυτά που κάποιος άλλος δεν θέλει να δημοσιευθούν." - Τζορτζ Όργουελ

Trikala

Euro 2020 (1ος όμιλος), Ιταλία-Ουαλία 1-0: Κορυφή οι Ατζούρι

lafarm

Σχετικά άρθρα

Με μοναδικές «σταθερές» τους Ντοναρούμα, Μπονούτσι, Ζορζίνιο κι οκτώ νέα πρόσωπα στην αρχική 11άδα παρέταξε την Ιταλία ο Ρομπέρτο Μαντσίνι, στο ματς πρωτιάς του Α’ ομίλου κόντρα στην Ουαλία. Οι Ατζούρι που είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση από τη 2η στροφή μπήκαν δυνατά στο ματς, πίεσαν ψηλά και προσπάθησαν να αναγκάσουν τους Ουαλούς στο εύκολο λάθος. Η ομάδα του Πέιτζ δεν είχε διάθεση για ρίσκα, ήταν σωστά τοποθετημένη και περίμενε τους Ατζούρι.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, προσπαθούσαν να βρουν τον Μπελότι, αλλά ο φορ της Τορίνο τόσο στο 12ο λεπτό όσο και στο 24′ δεν μπόρεσε να σκοράρει. Η πίεση των Ιταλών γινόταν εντονότερη και στο 29′ ήρθε μια νέα καλή ευκαιρία, όταν ο Κιέζα κατέβασε υπέροχα, αλλά το πλασέ δεν ήταν ιδανικό. Η ομάδα του Μαντσίνι είχε καλό ρυθμό μετά το 30’, έκλεισε τους Ουαλούς και στο 39’ ήρθε το γκολ! Από ωραία εκτέλεση φάουλ του Βεράτι, ο Πεσίνα με υπέροχη προβολή πέτυχε το 3ο του τέρμα με την Εθνική διαμορφώνοντας το 1-0. Μάλιστα, δυο λεπτά αργότερα ο σκόρερ είχε ακόμα μια φάση, αλλά δεν μπόρεσε από κοντά να πετύχει και δεύτερο τέρμα.

Χαλαρά η Ιταλία το απόλυτο νικών!
Ιδιο σκηνικό και στην επανάληψη, η Ιταλία μπήκε δυνατά και στο 53’ είχε δοκάρι με τη φαουλάρα του Μπερναρντέσκι. Η Ουαλία ανέβασε ρυθμό, ωστόσο στο 55’ ο Αμπαντού αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και οι ελπίδες των «Δράκων» για κάτι καλό… χάθηκαν! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 64’ πλησίασαν στο γκολ. Απίθανος Κιέζα, έβγαλε στον Μπελότι, αλλά ο Γουόρντ έσωσε την ομάδα του! Πάντως, και οι «Δράκοι» είχαν την ευκαιρία τους για να βρουν δίχτυα, στο 75’ ο Μπέιλ έμεινε ολομόναχος, αλλά απώλεσε τεράστια ευκαιρίας, μένοντας έτσι για 14ο σερί παιχνίδι χωρίς τέρμα. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με την Ουαλία να ακολουθεί την Ιταλία στους «16», εκεί που θα αντιμετωπίσει την 2η του β΄ ομίλου (Βέλγιο, Φινλανδία, Ρωσία, Δανία, όλες στο κόλπο).