"Δημοσιογραφία είναι να δημοσιεύεις αυτά που κάποιος άλλος δεν θέλει να δημοσιευθούν." - Τζορτζ Όργουελ

Trikala

Ο Γ.Σ.Τρικάλων εντυπωσίασε στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα Δρόμου σε ανώμαλο έδαφος

lafarm

Σχετικά άρθρα

Την περασμένη Κυριακή 11-2-2024 στο αθλητικό κέντρο της Πηγής Τρικάλων (Σκαμνιές) έγινε το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος με τη συμμετοχή όλων των Συλλόγων της Θεσσαλίας, της Λαμίας και αρκετών Συλλόγων της Αθήνας και της Αίγινας. Οι αθλητές αγωνίστηκαν στη νέα διαδρομή του  ανωμάλου δρόμου όπως αυτή διαμορφώθηκε με την τοποθέτηση ξύλινων εμποδίων, με ανηφόρες και κατηφόρες και σημεία με άμμο σε διάφορα σημεία της διαδρομής εκτός εκείνων που υπήρχαν. Και όλα αυτά έγιναν  σύμφωνα με τους κανονισμούς της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Στίβου αλλά και για έναν επιπρόσθετο λόγο να αποκτήσει η διαδρομή μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας, προκειμένου αυτή  να φιλοξενήσει στο μέλλον Βαλκανικά, Πανευρωπαϊκά και Παγκόσμια πρωταθλήματα δρόμου σε ανώμαλο έδαφος. Αυτή η πίστα, σύμφωνα και με τη γνώμη των ειδικών, είναι από τις καλύτερες πίστες στον κόσμο αφού εκτός των άλλων οι προσπάθειες των αθλητών είναι ορατές σε όλα τα σημεία της διαδρομής, κάτι που συμβαίνει σπάνια.

Η συμμετοχή των αθλητών ήταν πολύ μεγάλη. Το πρόγραμμα των αγώνων περιλάμβανε  όλες τις αγωνιστικές κατηγορίες που είναι προγραμματισμένες να διεξαχθούν και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα δρόμου σε ανώμαλο έδαφος που θα γίνει στον ίδιο χώρο στις 25-2-2024, αλλά και αγωνίσματα μικρότερων ηλικιών (Κ12).

Οι αγώνες αυτοί είχαν προκριματικό χαρακτήρα για τη συμμετοχή των αθλητών στο αντίστοιχο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Εκτός βέβαια από την πρόκριση των αθλητών, η συμμετοχή τους ήταν και μια πολύ καλή ευκαιρία να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους σ’ αυτούς τους ιδιότυπους  αγώνες (εκτός σταδίου) αλλά και να γίνει μια οργανωτική γενική  δοκιμή εν όψει του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος.

Σε όλες τις κατηγορίες υπήρξε εντονότατος συναγωνισμός με τους αθλητές του Γ.Σ.Τρικάλων να εντυπωσιάζουν  σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες για ακόμη μία φορά συνεχίζοντας τη λαμπρή παράδοση της  Σχολής Δρόμων του Συλλόγου.

Από τους αθλητές-τριες του Γ.Σ.Τρικάλων εντυπωσίασαν η ΔΗΜΗΤΡΑ ΝΤΑΣΚΑ που ήταν 1η στο δρόμο των 4000μ της κατηγορίας (Κ) Κ20, ο ΘΩΜΑΣ ΓΙΟΥΒΡΗΣ που ήταν  1ος στο δρόμο των 6000μ (Κ20), ο ΚΩΣΤΑΣ ΣΙΑΚΑΒΑΡΑΣ που ήταν 3ος στο ίδιο αγώνισμα, ο ΝΙΚΟΣ ΚΛΟΥΒΑΤΟΣ που ήταν 1ος στο δρόμο των 8000μ (Κ23).

Στην Κ16 εντυπωσίασε στο αγώνισμα των 2000μ η νέα φουρνιά του Γ.Σ.Τρικάλων στους δρόμους ημιαντοχής- αντοχής. Οι  15χρονες  ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΠΑΛΑΦΑ (κόρη της πρώην πρωταθλήτριας του Συλλόγου και νυν προπονήτριάς του Τασούλας Μυλωνά) πήρε την 1η θέση και στην 3η θέση ήταν το άλλο μεγάλο ταλέντο η  ΔΗΜΗΤΡΑ ΣΙΑΚΑΒΑΡΑ. Δεν έτρεξε ή άλλη εξαιρετική αθλήτρια σ’ αυτή την κατηγορία ΣΟΦΙΑ ΧΑΣΙΩΤΗ λόγω ίωσης. Στην κατηγορία Κ16 των αγοριών στο δρόμο των 3000μ εντυπωσίασε με την αγωνιστικότητά του ο 15χρονος ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣ που πήρε την 3η θέση. Στην ίδια απόσταση και στην κατηγορία Κ18 η ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΠΙΡΟΥ(κόρη της πρώην πρωταθλήτριας του Συλλόγου και νυν προπονήτριάς του Γεωργίας Μυλωνά) πήρε μετά από πολύ καλή εμφάνιση την 4η θέση.

Στο δρόμο των 1000μ κοριτσιών (Κ14) η 12 χρονη ΜΑΡΙΑ ΓΚΟΥΤΡΑ πήρε τη 2η θέση μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα. Είναι μια αθλήτρια που έχει λαμπρό μέλλον. Στο ίδιο αγώνισμα η συνομήλικη της Μαρίας ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΚΑΡΑΜΠΈΡΗ πήρε μετά από έξοχο αγώνα την 6η θέση. Αναμένεται οι δύο αθλήτριες να αποτελέσουν στο μέλλον ένα ισχυρό δίδυμο στους δρόμους αυτούς.

Στο δρόμο των 800μ στην Κ12 το νέο ταλέντο του Συλλόγου ο 11χρονος ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ πήρε την 3η θέση αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το μέλλον του.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο ΑΛΕΚΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ που πήρε την 2η θέση στο δρόμο των 8000μ Ανδρών αν και έτρεχε για πρώτη φορά αγώνα σε ανώμαλο έδαφος. Ο Αλέκος άρχισε να προπονείται τον περασμένο Οκτώβριο. Στο ίδιο αγώνισμα ο ΘΩΜΑΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ πήρε την 3η θέση αν και έτρεχε και αυτός πρώτη φορά σε αγώνα  ανωμάλου δρόμου.

Στα 8000μ Γυναικών η ΑΡΤΕΜΙΣ ΜΟΚΚΑ πήρε τη 2η θέση μετά από ένα πολύ ωραίο αγώνα.

Το Δ.Σ. του Γ. Σ. Τρικάλων συγχαίρει τις προπονήτριες και τους προπονητές για την θαυμάσια και αθόρυβη δουλειά τους.

Αναλυτικά η παρουσία των αθλητών του Γ.Σ.Τρικάλων  στους αγώνες ανά κατηγορία είναι η ακόλουθη: