14.7 C

O AO TΡΙΚΑΛΑ στο ρελαντί «ντόρτια» στον Παναιγιάλειο!

?

sportrikala.gr : Ο ΑΟ Τρίκαλα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Παναιγιάλειο τον οποίο και «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες με 4-0.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο ημίωρο οι «κυανέρυθροι» επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους, χάρισαν κατά διαστήματα όμορφες ποδοσφαιρικές στιγμές στους φιλάθλους επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά την εντός έδρας ισοπαλία με την Λαμία και την ήττα στην Λάρισα και κάνοντας ιδανικό ποδαρικό στο 2016.

20160110_150442

Με το που άνοιξαν τα Τρίκαλα το σκορ στο 33’ με τον Παπαπαναγιώτου η μοίρα του Παναιγιάλειου ήταν προδιαγεγραμμένη. Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Στεφάνοβιτς «κλείδωσε» την νίκη, την επισφράγισε με απευθείας χτύπημα φάουλ ο Ναβάρο στο 57’ ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Αρσενίεβιτς στην λήξη.

Τα βλέμματα όλων έπεσαν μοιραία στα νέα πρόσωπα. Ο Γιώργος Μαραντάς που έκανε και αυτός το ντεμπούτο του απέναντι στην πρώην ομάδα του έριξε στο παιχνίδι από την αρχή τρεις εκ των νεοαποκτηθέντων.

Το περισσότερο χειροκρότημα το εισέπραξε ο Τσίμο Ναβάρο. Με το καλημέρα επιβεβαίωσε και την φήμη του και την ικανότητα του σημειώνοντας και ένα περίτεχνο γκολ με απευθείας χτύπημα φάουλ. Μοίρασε μπάλες, ενέπνευσε εμπιστοσύνη, είχε εξαιρετικές τοποθετήσεις. Την στιγμή της αντικατάστασης του οι φίλαθλοι φώναζαν ρυθμικά το όνομα του δείχνοντας ότι ο νέος ήρωας της ομάδας έχει βρεθεί.

20160110_150224

Ο Ντόικιτς δεν είχε ιδιαίτερη πίεση, γέμισε όμως με τον όγκο του το κέντρο της άμυνας, ανίκητος στο εναέριο παιχνίδι, έκανε και ένα δύο τάκλιν αλά Χρήστο Πράπα οπότε το πρόσημο κρίνεται θετικό. Κοντά του φαίνεται να παίρνει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και ο Παπαπαναγιώτου που έκανε επίσης εξαιρετικό παιχνίδι.

Ο Κοντοδήμος άφησε και αυτός καλές εντυπώσεις, έπαιξε άριστα την αριστερή πλευρά, τροφοδότησε αρκετές φορές τους επιθετικούς του ΑΟΤ και έδειξε ότι θα βοηθήσει. Ο Κουάτε έπαιξε λίγο αλλά φάνηκε ήδη να έχει κερδίσει την συμπάθεια της εξέδρας ενώ υπάρχουν ακόμη οι Σερτζίνιο και Σαρακατσιάνος δεν έχουν αγωνιστεί ακόμη και αναμένεται και αυτοί μαζί με τον Ζώνα που ήταν τιμωρημένος να δημιουργήσουν ένα ισχυρό σύνολο στην προσπάθεια αντεπίθεσης που θα κάνουν τα Τρίκαλα στην συνέχεια.

Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο κ. Σκουλάς (Σερρών) με βοηθούς τους κ.κ. Κατσικογιάννη (Μακεδονίας), Καρακώστα (Λάρισα)

ΑΟ Τρίκαλα (Γιώργος Μαραντάς): Χιώτης, Λαμπάκης, Παπαπαναγιώτου (65′ Κουάτε), Ντοϊκιτς, Κοντοδήμος, Μουμίν, Ριζογιάννης, Γκμπαλέ, Ναβάρο (74′ Αρσενίεβιτς), Στεφάνοβιτς (74′ Δουκάκης), Κουσκουνάς

Παναιγιάλειος (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Μπαλτιμάς, Σανδραβέλης, Ομάρ, Μπουρλάκης, Πέρεθ (67′ Παπουτσής), Σπίνουλας, Γκοτσούλιας, Φωτιάς, Ζουνίνιο (84′ Γκούφας), Κολόκας, Σκαρτσίλας (74′ Λινάρδος)

20160110_145848

(*) Δύο καλές στιγμές με το ξεκίνημα για τα Τρίκαλα με τον Γκμπαλέ που απο καλή θέση δεν μπορεί να απειλήσει.

10′ Μακρινό σουτ του Σπίνουλα μπλοκάρει εύκολα ο Χιώτης

12′ Σουτ του Ριζογιάννη βρίσκει πάνω στον Κουσκουνά, απίστευτη καραμπόλα απομακρύνθηκε η μπάλα απο την περιοχή.

23′ Σουτ του Ριζογιάννη απο καλή θέση άουτ, ο παίκτης των Τρικάλων ζήτησε κόρνερ

24′ Κεφαλιά του Γκμπαλέ μετά απο σέντρα Κοντοδήμου άουτ

25′ Σέντρα Ναβάρο κεφαλιά Κουσκουνά άουτ

26′ Τεράστια ευκαιρία για Παναιγιάλειο. Ο Ζουνίνιο μόνος του απέναντι στον Χιώτη σούταρε αλλά ο τερματοφύλακας των Τρικάλων έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

28′ Κίτρινη κάρτα στον Ζουνίνιο

31′ Επικίνδυνη σέντρα Ομάρ μαζεύει σωτήρια ο Χιώτης προ του Μπουρλάκη

32′ Κίτρινη κάρτα στον Γκοτσούλια

33′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ 1-0 για τα Τρίκαλα με τον Παπαπαναγιώτου με προβολή μετά απο αδυναμία του Κουσκουνά να σκοράρει απο κοντά

35′ Σουτ του Ριζογάννη έξω απο την περιοχή μόλις άουτ

45+ Κίτρινη κάρτα στον Στεφάνοβιτς

46′ ΓΚΟΟΟΟΛ 2-0 ο Στεφάνοβιτς σκοράρει για τον ΑΟΤ στο ξεκίνημα για τα Τρίκαλα με σουτ μέσα απο την μεγάλη περιοχή

46′ Κίτρινη κάρτα στον Σκαρτσίλα

51′ Σουτ του Κουσκουνά εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μπαλτιμάς

57′ ΓΚΟΟΟΛ  3-0 με απευθείας χτύπημα φάουλ του Ναβάρο!!!!

77′ Σουτ Ριζογιάννη απο καλή θέση άουτ

90′ Κίτρινη κάρτα στον Ριζογιάννη

90+ ΓΚΟΟΟΟΛ Το κερασάκι στην τούρτα απο τον Αρσενίεβιτς με σουτ έξω απο την περιοχή